X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Zdewastowano pomnik księdza Jerzego Popiełuszki w Nowym Jorku

06.05.2021 11:15
Zdewastowano pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w Nowym Jorku. Monument znajduje się w polskiej dzielnicy, na Greenpoincie, na Placu Popiełuszki. Wandale zdewastowali go szósty raz. Na głowę figury nałożono czarny, plastikowy worek, a wokół pomnika rozsypano śmieci.
Audio
  • Zdewastowano pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w Nowym Jorku. Monument znajduje się w polskiej dzielnicy, na Greenpoincie, na Placu Popiełuszki. Wandale zdewastowali go szósty raz. Materiał Małgorzaty Kałuży (IAR)
Zdewastowany pomnik Jerzego Popiełuszki w Nowym Jorku.
Zdewastowany pomnik Jerzego Popiełuszki w Nowym Jorku.https://twitter.com/NYPDHateCrimes

O akcie wandalizmu mieszkający tam Polacy zawiadomili policję, władze miasta i polski konsulat. - Zrobimy wszystko co w naszej mocy aby zainstalowano przy pomniku monitoring. Jerzy Popiełuszko to nie tylko ksiądz i błogosławiony kościoła katolickiego, ale również wojownik o wolność. Bez niego niemożliwe byłoby pokonanie komunizmu w Polsce - powiedział konsul generalny Adrian Kubicki.

Wcześniej konsul informował o sprawie w mediach społecznościowych. "Akt dewastacji pomnika księdza Popiełuszki na Greenpoincie trafił dziś na pierwsze strony gazet w kilku lokalnych mediach" - napisał w czwartek na Twitterze Adrian Kubicki.

Za opisanie sprawy dyplomata podziękował takim mediom jak: News12, New York Daily News, Radio RAMPA, "Nowy Dziennik". "To edukacyjny moment dla nas wszystkich, by poznać znaczenie symboli, które nas otaczają" - napisał konsul Kubicki.


Posłuchaj
00:48 11061764_1.mp3 W nowojorskiej dzielnicy Greenpoint nieznani sprawcy zdewastowali pomnik księdza Jerzego Popiełuszki. Monument między innymi obsypano śmieciami i namalowano na nim antypolskie hasła. Materiał Macieja Rusińskiego (IAR)

 

Podczas poprzednich aktów wandalizmu malowano pomnik na czerwono, pisano na nim hasła "Za Stalina i Lenina" oraz odtrącono figurze głowę.

Wydział ds. przestępstw z nienawiści nowojorskiej policji poinformował na Twitterze, że prowadzi "intensywne śledztwo w sprawie wandalizmu pomnika Jerzego Popiełuszki, polskiego księdza zamordowanego w 1984 roku za działalność w Solidarności". "Jesteśmy świadomi znaczenia, jakie ma to dla lokalnej Polonii" - napisano.

Za wszczęcie dochodzenia w sprawie "tego przykrego aktu wandalizmu" podziękował konsul Kubicki. "Pomnik Popiełuszki na Greenpoincie jest ważnym punktem orientacyjnym dla polskiej społeczności w Nowym Jorku, mieście stojącym na straży tolerancji i wolności. Ksiądz Popiełuszko walczył o te wartości przez całe swoje życie" - napisał na Twitterze polski dyplomata.

Granitowy monument upamiętniający zamordowanego księdza Jerzego Popiełuszkę powstał w 1986 roku z inicjatywy Kongresu Polonii Amerykańskiej. Jego autorem jest polonijny rzeźbiarz Stanisław Lutostański.


IAR/dad

Piotr Gliński: czekamy na właściwe upamiętnienie zbrodni dokonanych w Gusen

05.05.2021 16:00
Wciąż czekamy na właściwe upamiętnienie przez rząd Austrii zbrodni dokonanych w Gusen - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński w 76. rocznicę wyzwolenia obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen.

Rosyjscy deputowani chcą ustawowo ocenzurować historię II wojny światowej

06.05.2021 10:24
Do Dumy Państwowej trafił projekt ustawy, która zakazuje negowania decydującej roli Związku Radzieckiego w pokonaniu hitlerowskich Niemiec. Według rosyjskich historyków niezależnych, to kolejny element kremlowskiej propagandy polegającej na tuszowaniu zbrodniczego charakteru państwa sowieckiego.