Redakcja Polska

Polscy okuliści przebadali w Tanzanii ponad 200 pacjentów

10.06.2021 13:30
Ponad 200 pacjentów przebadali i zdiagnozowali polscy lekarze okuliści, wolontariusze poznańskiej fundacji Redemptoris Missio w trakcie swojego pobytu w Tanzanii. Dzięki zabranemu z kraju sprzętowi, w koniecznych przypadkach wykonali operacje zaćmy.
Polscy lekarze przy pracy
Polscy lekarze przy pracyŹródło: Facebook/ Redemptoris Missio

Lekarze wyruszyli do Afryki pod koniec maja. Zabrali ze sobą specjalny mikroskop i konieczny do operacji sprzęt. W czwartek poinformowali, że ich praca w prowadzonym przez Elżbietanki szpitalu misyjnym w Maganzo w Tanzanii dobiega końca.

"Wiele z przebadanych osób potrzebuje o wiele bardziej skomplikowanych operacji, które należy wykonać w szpitalu w stolicy Tanzanii. Poza diagnostyką i badaniami wzroku nasz zespół przygotował na miejscu również gabinet okulistyczny i przeszkolił miejscowy personel z obsługi sprzętu, który lekarze zabrali ze sobą do Afryki" – poinformowała w czwartek fundacja.

Jak poinformowała prezes Fundacji Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" Justyna Janiec-Palczewska, zaćma jest olbrzymim problemem w krajach afrykańskich i dotyczy głównie osób po 50 roku życia. - W Polsce zabiegi usunięcia zaćmy są ogólnodostępne i powszechne. W Afryce jest o nie niezwykle trudno i stać na nie tylko najbogatszych. Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty, a ta do skrajnego ubóstwa. W Afryce niewidome osoby mogą liczyć jedynie na własną rodzinę, nie ma tam systemu emerytalnego, a ślepota sprawia, że ludzie żyją głównie w obrębie własnego domostwa i nie mają żadnego dochodu - powiedziała.

W ubiegłym roku fundacja zakupiła warty 60 tys. zł mikroskop operacyjny, który lekarze zabrali ze sobą do Afryki. Zabrali też konieczny do operacji sprzęt, soczewki i leki.


To trzecia taka wyprawa zespołu okulistów – wolontariuszy poznańskiej fundacji. Poprzednie edycje odbywały się w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej.

Wyprawa okulistów była możliwa dzięki współpracy fundacji Redemptoris Missio z krakowską fundacją Malak.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Tanzania pomoc Afryka

Kolekcja płyt Polskiego Radia na krajowej liście UNESCO i na wystawie „Pamięć Polski”

10.06.2021 09:39
Kolekcja 93. stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku została wpisana – jako jeden z 15 nowych obiektów dziedzictwa narodowego – na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Podczas uroczystości w Belwederze, która odbyła się w czwartek 10 czerwca, certyfikat – potwierdzający wpisanie na listę płyt z przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka – odebrała Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.

„Zawołani po imieniu”. Program Instytutu Pileckiego upamiętniający Polaków niosących pomoc Żydom

10.06.2021 11:06
W Grądach-Woniecku na Podlasiu upamiętniono Piotra Kościeleckiego, zamordowanego przez Niemców za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.