X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Imigranci z Białorusi szturmują granice Litwy. "To element wojny hybrydowej"

05.07.2021 13:03
Litewscy pogranicznicy zatrzymali w miniony weekend na granicy z Białorusią 294 nielegalnych imigrantów: 160 w sobotę i 134 w niedzielę. Służba Ochrony Państwowej Litwy poinformowała, że większość migrantów pochodzi z Iraku i poprosiła o azyl.
Audio
  • W weekend służby graniczne Litwy zatrzymały blisko 300 migrantów, którzy nielegalnie przeszli granicę białorusko-litewską. Władze kraju postanowiły wybudować miasteczko namiotowe, w którym będzie można ulokować tysiąc osób. Materiał Kamila Zalewskiego
Litewska straż graniczna
Litewska straż granicznaIK/Reuters/Forum

Od czterech dni najwięcej cudzoziemców jest zatrzymywanych w okolicach Druskiennik, w odległości około 40 km od Grodna.

Jak informuje straż graniczna, spora liczba zatrzymanych opowiada podobne historie, że studiowali na grodzieńskich uczelniach, a Białoruś niedawno wprowadziła dla studentów obcokrajowców nowe opłaty. Podobno byli zmuszeni do opuszczenia akademików i dlatego musieli opuścić Białoruś.

Ogółem w tym roku na Litwę z Białorusi nielegalnie próbowały dotrzeć 1232 osoby. Liczba ta jest prawie 15-krotnie wyższa niż w ciągu całego 2020 roku.

Stan wyjątkowy na Litwie

W związku z rosnącym napływem nielegalnych migrantów władze Litwy w piątek ogłosiły stan wyjątkowy, co pozwoli przede wszystkim na usprawnienie zarządzania przepływem migracyjnym, zaangażowanie dodatkowych siły, uproszczenie procedur przetargowych oraz zobowiązanie lokalnych władz do zakwaterowania migrantów.

Litewska minister spraw wewnętrznych Agne Bilotaite w niedzielę zwróciła się już do wszystkich 60 samorządów kraju o przyjęcie migrantów i do 7 lipca przedstawienia swych możliwości oraz związanego z tym finansowego zapotrzebowania.

Szefowa MSW poinformowała, że wydała też polecenie w sprawie rozpoczęcia budowy miasteczka namiotowego na ponad 1000 osób, budowy domków modułowych oraz hangarów.

"Zorganizowany biznes"

Problem migracyjny nasilił się w ostatnich miesiącach. Władze Litwy niejednokrotnie wskazywały, że jest to zorganizowany biznes, w który zamieszani są białoruscy urzędnicy i funkcjonariusze. Wilno uważa, że jest to forma wojny hybrydowej prowadzonej przez Mińsk.

Przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że jego kraj, zagrożony sankcjami Zachodu, nie ma funduszy na powstrzymywanie nielegalnych migrantów.

Wsparcie dla Litwy w piątek obiecała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Jedno jest pewne: wasze zmartwienia i wasze problemy na Litwie to problemy europejskie. Chciałam to mocno wyrazić, naprawdę stoimy po waszej stronie w tym trudnym czasie - zakomunikowała.

Temat nielegalnej migracji będzie też m.in. omawiany podczas rozpoczynającej się w poniedziałek wizyty w Wilnie przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela.


PAP/dad

Litwa ogłosiła stan wyjątkowy w związku z rosnącą nielegalną migracją z Białorusi

03.07.2021 11:50
W związku z rosnącym napływem nielegalnych migrantów z Białorusi Litwa w piątek wieczorem ogłosiła stan wyjątkowy. Premier kraju Ingrida Szimonyte tłumaczyła, że potrzebne jest to ze względu na pewne rozwiązania logistyczne.

Białoruś: zamknięto punkt korespondencki rozgłośni Euroradio

05.07.2021 11:55
Białoruskie władze odmówiły rejestracji w Mińsku placówki korespondenta międzynarodowej rozgłośni "Euroradio". Decyzja władz miejscowych została opublikowana na oficjalnym prawnym portalu rządowym.

Wołodymyr Zełenski: Nord Stream 2 to zagrożenie i pułapka

05.07.2021 11:58
Gazociąg Nord Stream 2 to energetyczne zagrożenie i pułapka pod względem bezpieczeństwa - ocenił w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Uznał też, że jego kraj powinien otrzymać odpowiedź w sprawie tego, kiedy będzie członkiem UE i NATO.