X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Stolica nigdy nie pozwoliła, by niemiecki okupant czuł się tutaj gospodarzem". Premier o Powstaniu Warszawskim

01.08.2021 09:38
Premier Mateusz Morawiecki napisał, że "stolica Polski nigdy nie pozwoliła, by okupant niemiecki czuł się w niej gospodarzem". W niedzielę przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
Od prawej: przewodnicząca rady m. st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, premier Mateusz Morawiecki i Zbigniew Wiesław Rylski Brzoza podczas uroczystej mszy świętej polowej, przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich w Warszawie, w przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Od prawej: przewodnicząca rady m. st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, premier Mateusz Morawiecki i Zbigniew Wiesław Rylski "Brzoza" podczas uroczystej mszy świętej polowej, przy Pomniku Powstania Warszawskiego na Placu Krasińskich w Warszawie, w przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania WarszawskiegoPAP/Wojciech Olkuśnik

"Kiedy połowa Europy zginała karki pod jarzmem niemieckiego okupanta, a druga połowa z okupantami współpracowała, Warszawiacy rzucili Niemcom wyzwanie" - napisał szef rządu na Facebooku.

Dodał, że każdego roku, 1 sierpnia o godz. 17.00 w Warszawie i w całej Polsce, oddajemy hołd bohaterom Powstania Warszawskiego na pamiątkę faktu, że "stolica Polski nigdy nie pozwoliła, by okupant niemiecki czuł się tutaj gospodarzem".

Premier podkreślił, że "Bohaterskie Miasto przez 63 dni stawiało opór silniejszemu i doskonale uzbrojonemu niemieckiemu najeźdźcy", a "Powstańcy prowadzili nierówny bój, nie tylko w sensie militarnym".

"Musieli stawić czoła totalitarnym ideologiom, które nad głowami bohaterskiego miasta, zawarły niepisany pakt przeciwko stolicy Polski. Jego celem było unicestwienie miasta. Miasto legło w gruzach. Polacy jednak odbudowali swoją stolicę" - napisał Mateusz Morawiecki.

Premier nawiązał też do planów odbudowy Pałacu Saskiego. "Wszyscy jesteśmy dumni z tego, że Warszawa odzyskuje blask godny europejskiego państwa. Przed nami odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz kamienic przy ul. Królewskiej zburzonych z premedytacją przez Niemców" - przypomniał.

Zaznaczył, że "inicjatywa odbudowy została podjęta po raz pierwszy w 2004 roku przez ówczesnego prezydenta Warszawy prof. Lecha Kaczyńskiego". "Odbudujemy zniszczone obiekty nie po to, aby zapomnieć o naszej tragicznej przeszłości, ale by pokazać, że polski duch jest silniejszy niż wyrok często okrutnej historii. To miejsce ma szanse stać się sercem stolicy Polski, bijącym w rytmie wielkich przemian gospodarczo-społecznych naszego pięknego kraju" - dodał premier.


IAR/dad

77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie

31.07.2021 16:30
Powstanie Warszawskie było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej.

Premiera książki "Warszawskie Dzieci ‘44"

02.08.2021 19:07
Dzieci podczas Postania Warszawskiego przenosiły powstańczą pocztę, były łącznikami, pomagały w polowych szpitalach – patrzyły na śmierć i same ginęły.