Redakcja Polska

Białoruska lekkoatletka Kryscina Cimanouska prosi o azyl w Polsce

02.08.2021 08:03
Przedstawiciel białoruskiej grupy aktywistów Wadzim Krywaszejeu poinformował w poniedziałek, że uczestnicząca w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio białoruska lekkoatletka Kryscina Cimanouska stara się o polską wizę, która pozwoli jej ubiegać się o azyl polityczny w Polsce.
Audio
  • Białoruska lekkoatletka Kryscina Cimanouska poprosiła o azyl w Polsce. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Kryscina Cimanouska
Kryscina Cimanouska PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

Sprinterka twierdzi, że białoruscy działacze sportowi próbowali zmusić ją do powrotu z Japonii do kraju - podała agencja Associated Press.

Cimanouska, którą próbowano siłą odesłać do kraju za krytykę sztabu trenerskiego, jest "cała i bezpieczna" w Tokio - poinformował w poniedziałek Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Białoruski Komitet Olimpijski twierdzi, że odsunął Cimanouską od udziału w olimpiadzie z powodu złego "stanu emocjonalno-psychicznego". Ona sama twierdzi, że nie badał jej lekarz, a władze sportowe próbują zmusić ją do powrotu na Białoruś.

Cimanouska kilka dni temu skrytykowała swoich trenerów za to, że z powodu ich zaniedbań do igrzysk nie dopuszczono trzech białoruskich biegaczek, a ona sama została zapisana do udziału w sztafecie 4x400 m, choć biega na 200 m.

W niedzielę sportsmenka poinformowała, że jej opiekunowie próbują zmusić ją do powrotu na Białoruś. Z lotniska w Tokio lekkoatletka zaapelowała o pomoc, w tym do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, i zgłosiła się na policję. Zapowiedziała, że zamierza prosić o azyl w Europie – poinformowało Euroradio.

Fundacja Solidarności Białoruskiego Sportu przekazała, że zwolennicy rządu wzięli na celownik Cimanouską, a sportsmenka skontaktowała się z organizacją, żeby uzyskać pomoc. "Kampania była dość poważna i to był wyraźny sygnał, że jej życie na Białorusi będzie zagrożone" - powiedział agencji AP rzecznik prasowy fundacji Alaksandr Apiejkin.

Jak sprecyzował, Cimanouska wezwała japońską policję na lotnisku Haneda i nie weszła na pokład samolotu odlatującego do Stambułu. Później na lotnisko przybyli urzędnicy MSZ - powiedział Apiejkin.

Podkreślając powagę zarzutów, kilka organizacji i krajów powiadomiło, że pomaga biegaczce - pisze Associated Press. Polska i Czechy zaoferowały pomoc, a japońskie MSZ zakomunikowało, że współpracuje z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i organizatorami Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

MKOl, który jest w sporze z Białoruskim Komitetem Olimpijskim, przekazał, że interweniował: "MKOl przygląda się sytuacji i poprosił Narodowy Komitet Olimpijski o wyjaśnienie".

Wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz napisał w niedzielę na Twitterze, że Cimanouskiej "zaproponowano wizę humanitarną, jeśli zechce, może kontynuować sportową karierę w Polsce".

Szef czeskiego MSZ Jakub Kulhanek również poinformował tego dnia na Twitterze, że Republika Czeska zaoferowała jej azyl. "Jeśli zdecyduje się go przyjąć, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by jej pomóc" - napisał.


IAR/PAP/dad

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński o reparacjach: nie sposób twierdzić, że sprawa jest zamknięta

02.08.2021 10:01
Najwłaściwsze w sprawie reparacji jest pytanie, czy Niemcy zapłaciły Polsce odszkodowania za zniszczenia wojenne i wymordowanie 6 mln obywateli; odpowiedź jest negatywna, nie sposób więc twierdzić, że sprawa jest zamknięta - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Spore ułatwienia dla podróżujących do Wielkiej Brytanii. Bez kwarantanny po szczepieniu

02.08.2021 09:49
Od poniedziałku rano osoby, które w Unii Europejskiej lub w USA zostały w pełni zaszczepione przeciw Covid-19, po przyjeździe do Wielkiej Brytanii z krajów z tzw. żółtej listy nie muszą odbywać kwarantanny.