Redakcja Polska

Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej już od piątku w Bydgoszczy

16.09.2021 18:00
Vintage Photo Festival to wystawy, spotkania autorskie i warsztaty, a także  – z okazji 40. rocznicy wydarzeń marcowych ’81 w Bydgoszczy – pokaz nieznanych archiwalnych zdjęcia Chrisa Niedenthala  
Audio
  • Vintage Photo Festival. Na festiwal zaprasza Katarzyna Gębarowska, fotografka, miłośniczka starych zdjęć, badaczka historii fotografii i dyrektorka Vintage Photo Festival. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Katarzyna Gębarowska
Katarzyna GębarowskaArchiwum prywatne

Międzynarodowy Festiwal Miłośników Fotografii Analogowej to powrót do fotografii tradycyjnej, która od kilku lat przeżywa prawdziwy renesans. Aparaty na klisze są znowu w użyciu, co potwierdzają obserwacje producentów filmów fotograficznych, takich jak Kodak, który w ostatnich latach przywrócił produkcję kilku rodzajów filmów negatywowych wycofanych wcześniej z rynku. W rezultacie coraz młodsi twórcy swoim medium wyrazu czynią tak zwaną fotografię analogową.

Idea festiwalu organizowanego przez Fundację Fotografistka oparta jest o bogate tradycje fotograficzne Bydgoszczy, gdzie jeszcze do lat 90. XX wieku działała druga co do wielkości w kraju fabryka produkująca materiały fotograficzne Foton. Celem festiwalu jest natomiast propagowanie fotografii tradycyjnej i prezentacja aktualnych trendów w tej dziedzinie.

Każda edycja obfituje w wiele wystaw, spotkań autorskich, warsztatów, pokazów filmowych, koncertów i innych wydarzeń towarzyszących. Tegorocznej edycji Vintage Photo Festival towarzyszyć będzie m.in. wystawa archiwalnych, niepublikowanych do tej pory zdjęć  Chrisa Niedenthala, który w ’81 roku w Bydgoszczy fotografował wydarzenia tzw. Bydgoskiego Marca.

Na festiwal zaprasza Katarzyna Gębarowska, fotografka, miłośniczka starych zdjęć, badaczka historii fotografii i dyrektorka Vintage Photo Festival. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.

 

 

 

 

 

 

 

Ambasada RP w Kairze z sukcesem wspiera prace badawcze polskich archeologów w Egipcie

16.09.2021 13:00
Obecność polskich archeologów w Egipcie ma długą historię i tradycję. Polscy badacze są obecni w Egipcie od ponad osiemdziesięciu lat. To tam stawiała pierwsze kroki polska szkoła archeologii śródziemnomorskiej, pracując na kilkudziesięciu stanowiskach archeologicznych. Od kilku dekad każdego roku w Egipcie działa około dziesięciu misji pod auspicjami Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Z sukcesem wspiera je polska placówka dyplomatyczna, którą kieruje dr Michał Łabenda. - Pomoc naszym badaczom to jeden z priorytetów Ambasady RP w Kairze - mówi dyplomata, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.

Szymon Szynkowski vel Sęk: coraz bliżej powstania pomnika polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie

16.09.2021 08:43
"Liczymy, że pierwsze prace ruszą w połowie nowej kadencji Bundestagu" - poinformował na konferencji prasowej wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk.