X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Unię czeka ogromny kryzys migracyjny? Polski ambasador ostrzega

22.09.2021 14:08
Otwarcie nowych szlaków migracyjnych do Unii Europejskiej może doprowadzić do ogromnego kryzysu - podkreślił ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś. Dodał, że Polska zapewnia odpowiednią i właściwą ochronę na granicy z Białorusią, która jest zewnętrzną granicą Wspólnoty. Podkreślił, że konieczne są sankcje na reżim w Mińsku.
Audio
  • Andrzej Sadoś - otwarcie nowych szlaków migracyjnych do UE doprowadzi do ogromnego kryzysu. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Andrzej Sadoś
Andrzej SadośTwitter/@PLPermRepEU

Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że Andrzej Sadoś przedstawił na spotkaniu unijnych ambasadorów w Brukseli prezentację ze slajdami, zdjęciami oraz danymi o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Poinformował, że od sierpnia Polska zmaga się ze zwiększoną presją migracyjną. W tym roku było ponad 8 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy, w sierpniu prawie 3,5 tysiąca a we wrześniu 4 tysiące. Byli to głównie obywatele Iraku, Afganistanu, Syrii, Rosji i Somalii. Ponad 1500 osób nielegalnie przekroczyło granicę. Ambasador powiedział, że kilka dni temu 3 migrantów znaleziono martwych w pobliżu granicy na terytorium Polski, że były to trzy oddzielne incydenty, które badają prokuratorzy. Te ofiary, jak mówił - to efekt cynicznych działań reżimu Łukaszenki, który instrumentalnie traktuje migrantów do celów politycznych.

Andrzej Sadoś podkreślał, że cudzoziemcom zatrzymanym na terytorium Polski udzielana jest doraźna pomoc, w razie potrzeby także hospitalizacja. Zwrócił też uwagę na niedawną decyzję Mińska o zniesieniu wiz z Pakistanem, Jordanią, Egiptem i RPA, oraz wykorzystanie między innymi lotniska w Grodnie, blisko granicy z Polską, do obsługi lotów międzynarodowych. - Oznacza to, że będziemy musieli stawić czoła dalszemu wzrostowi presji migracyjnej - mówił ambasador Andrzej Sadoś.

Sadoś: Polska wprowadza odpowiednie działania 

Na razie, jak podkreślał, mimo wzmożonej presji migracyjnej, Polska wprowadza odpowiednie działania, by zwiększyć skuteczność przeciwdziałania nielegalnym przekroczeniom granic. Powiedział, że Polska wykorzystuje wszystkie niezbędne narzędzia do wzmocnienia ochrony granic, w tym dodatkowe bariery fizyczne i że na razie nie ma potrzeby zwracać się do unijnych instytucji i państw członkowskich o wsparcie. Ambasador przywołał komentarz przewodniczącej Komisji Europejskiej o hybrydowym działaniu reżimu w Mińsku na granicy polsko-białoruskiej. - Zorganizowana kampania dezinformacyjna jest częścią tej wojny hybrydowej - dodał Andrzej Sadoś.

Sadoś zaapelował o kontynuowanie nacisków na białoruski reżim, między innymi poprzez sankcje. - Im bardziej będą one dotkliwe dla elit, tym bardziej prawdopodobne jest, że otworzą się one na dialog - powiedział ambasador. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka informowała kilkanaście dni temu, że między innymi na wniosek Warszawy, rozpoczęły się prace nad restrykcjami w związku z podsycaniem przez białoruski reżim kryzysu migracyjnego.

Ambasador podkreślał też, że Rosja stara się wykorzystać słabość Białorusi do realizacji swoich celów, także w sferze wojskowej. Mówił, że stała obecność wojsk rosyjskich na Białorusi znacznie pogorszyłaby sytuację bezpieczeństwa w regionie i całej Europie. Jego zdaniem, Unia powinna się zastanowić nad określeniem polityki nieuznawania ewentualnych decyzji Łukaszenki prowadzących do postępującej aneksji Białorusi przez Rosję.

IAR/dad

Związkowiec z kopalni Turów: szykujemy się do wyjazdu do Luksemburga

23.09.2021 11:29
Przygotowujemy się do wyjazdu do Luksemburga do siedziby TSUE, a w przypadku pogorszenia się sytuacji zablokujemy autostradę A4 – powiedział w środę przewodniczący organizacji związkowej NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów Wojciech Ilnicki.

Wystawa plakatów i grafik "Solidarności" w Oksfordzie

22.09.2021 12:32
Tworzone w podziemiu plakaty, grafiki i ulotki były w latach 80. w Polsce ważnym sposobem na przełamywanie monopolu informacyjnego partii komunistycznej - mówi PAP Catherine Flood, kuratorka otwieranej w środę w Oksfordzie wystawy poświęconej grafice "Solidarności".

Komisja Europejska: nie mamy uprawnień do zatrzymania Nord Stream 2

22.09.2021 13:14
Nord Stream 2 otrzymał już wszystkie wymagane pozwolenia na budowę od odpowiednich krajów. Komisja Europejska nie ma uprawnień do zatrzymania tego projektu - informuje Komisja Europejska w odpowiedzi na interpelację europosłanki Anny Fotygi (PiS). Wskazuje jednocześnie, że gazociąg będzie podlegał unijnemu prawu.