Redakcja Polska

"Łukaszenka wciąż namawia do przekraczania granicy". Rzecznik MSZ o kampaniach dla migrantów

28.11.2021 16:59
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiada kampanię zniechęcającą migrantów z Bliskiego Wschodu do nielegalnego przedostawania się na teren Unii Europejskiej. Chodzi o to, by nie przylatywali oni na Białoruś i nie próbowali później forsować granicy z Polską, by dostać się do UE. Jak podkreślił rzecznik MSZ Łukasz Jasina kampania będzie prowadzona w krajach pochodzenia migrantów i w internecie.
Audio
  • Rzecznik MSZ o kampaniach skierowanych do migrantów (IAR)
Łukasz Jasina podkreślił, że Aleksander Łukaszenka dalej namawia imigrantów, którzy zostali przez niego oszukani, żeby próbowali nielegalnie przekraczać granice.
Łukasz Jasina podkreślił, że "Aleksander Łukaszenka dalej namawia imigrantów, którzy zostali przez niego oszukani, żeby próbowali nielegalnie przekraczać granice".DWOT

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina powiedział w TVP Info, że kampania będzie prowadzona w krajach pochodzenia migrantów i w internecie. Jej celem będzie wyjaśnianie, dlaczego warto przyjeżdżać do Unii Europejskiej legalnie i dlaczego nie warto próbować nielegalnie przekraczać granice, kiedy jest zima.

Jak powiedział Łukasz Jasina, "Aleksander Łukaszenka dalej namawia imigrantów, którzy zostali przez niego oszukani, żeby próbowali nielegalnie przekraczać granice". - Mam nadzieję, że te nasze kampanie także się do tego przyczynią, że jednak będzie ich przyjeżdżało na teren Białorusi mniej - podkreślił rzecznik MSZ.

Łukasz Jasina dodał, że kampania będzie prowadzona przede wszystkim w mediach krajów Bliskiego Wschodu. - To jest kampania w mediach społecznościowych, także kampania plakatowa. Te wszystkie rzeczy będziemy starali się jakoś łączyć - powiedział rzecznik MSZ.

Minionej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 125 migrantów. Doszło do dwóch prób grupowego sforsowania granicy - głównie przez obywateli Iraku i Syrii.

Od początku roku Straż Graniczna odnotowała 37 tysięcy 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie takich prób było 8,5 tysiąca.

 

IAR/PAP/dad