X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ukraina posiada pół miliona żołnierzy z doświadczeniem w działaniach bojowych

03.12.2021 14:58
Ukraina ma pół miliona ludzi z doświadczeniem w działaniach bojowych - oświadczył generał Ołeksandr Pawluk, dowódca Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Zwrócił uwagę na rosnącą aktywność separatystów i liczbę rosyjskich instruktorów w samozwańczych republikach.
- Ukraińska armia jest taką, o której można myśleć, że ma potencjał do tego, by prowadzić działania obronne - mówił w PR24 Paweł Bobołowicz
- Ukraińska armia jest taką, o której można myśleć, że ma potencjał do tego, by prowadzić działania obronne - mówił w PR24 Paweł Bobołowicztwitter.com/Defence of Ukraine

Aktywność wspieranych przez Rosję sił separatystów w Donbasie w ostatnim czasie wzrasta - ocenił dowódca w opublikowanej w czwartek rozmowie z portalem Donbas Realii (projekt Radia Swoboda). Według niego Kreml wydał rozkaz wzmożenia aktywności, by "zmusić nie tylko Ukrainę, ale też pewnie cały świat", do przystania na rosyjskie warunki. - Przyzwyczailiśmy się do tego, mamy do tego spokojny stosunek. I dajemy godny odpór - zaznaczył Pawluk.

W ubiegłym tygodniu główny zarząd wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy poinformował, że kontrolowane przez Rosję siły w Donbasie zwiększają gotowość bojową i prowadzą duże manewry z udziałem rezerwistów. Jak dodano, rozpoczęły się tam duże ćwiczenia dowódczo-sztabowe z udziałem rezerwy, jednostek struktur siłowych i administracji. Według ukraińskiego wywiadu kontrolę nad ćwiczeniami sprawuje Rosja.

Generał Pawluk podkreślił, że na niekontrolowanym przez Kijów terytorium "stale prowadzone są działania przygotowawcze". - Szczególnie zaktywizowano je w ostatnich miesiącach. (Obejmuje) to zaangażowanie Rosjan jako instruktorów, jak i pobór zmobilizowanych zasobów - wskazał. Jak dodał, prowadzone są ćwiczenia o charakterze ofensywnym; "pewnie po to, by móc wykorzystać (te siły) podczas ataku zbrojnych formacji rosyjskich na nasze pozycje".

Dowódca poinformował też o rosnącej liczbie rosyjskich wojskowych instruktorów, którzy m.in. mają szkolić snajperów, saperów czy jednostki artyleryjskie. Zwrócił uwagę na wzmacnianie dzięki rosyjskim fachowcom i sprzętowi systemu walki elektronicznej i obrony przeciwlotniczej - "szczególnie po pojawieniu się w strefie działań bojowych Bayraktarów". Pod koniec października Ukraina poinformowała, że jej siły w Donbasie po raz pierwszy wykorzystały w działaniach bojowych ten turecki dron.

Separatyści bez Rosji nie są samodzielni

W opinii ukraińskiego generała siły separatystów nie są w stanie samodzielnie, bez wsparcia Rosji, przeprowadzać "działań na szeroką skalę". Oznajmił również, że obecnie strona ukraińska nie obserwuje na terenie samozwańczych republik jednostek gotowych do ofensywy. - Na razie trwa planowe, systemowe przygotowanie (...) obecnie nie widzimy jednostki, która będzie jutro atakować - powiedział Pawluk.

Zaznaczył przy tym, że Ukraina opracowuje "wszystkie warianty możliwych działań". - To zarówno atak nielegalnych zbrojnych formacji, wzmocnionych przez rosyjskie oddziały, jak i możliwość wtargnięcia rosyjskich regularnych wojsk ze strony północnej granicy naszego państwa - kontynuował.

W ocenie Pawluka obecnie skala koncentracji rosyjskich sił przy granicach ukraińskich nie jest tak duża jak wiosną. Wtedy były to 53 bataliony, a obecnie 40, a z nich nie wszędzie pozostawiono skład osobowy - przekazał. - To nie taka pięść, którą można "złamać" Ukrainę. Szczególnie teraz - oznajmił.

- To można było zrobić w 2014 roku, ale teraz mamy do pół miliona ludzi, którzy mają doświadczenie w działaniach bojowych. Nie wszyscy są gotowi, ale bardzo wiele osób, które przeszły mobilizację, które naprawdę poszły wykonywać zadania, kierując się sercem, jest gotowych - wskazał. - Najważniejsze, by nas nie zawiedziono na tyłach. Na przodzie wytrwamy - podsumował generał Pawluk.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Rosja

Minister Rau wyraził zaniepokojenie wzrostem napięcia na granicy Azerbejdżanu z Armenią

03.12.2021 12:15
Przebywający w Sztokholmie na spotkaniu ministerialnym OBWE szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau wyraził w piątek w rozmowie ze swoim odpowiednikiem z Azerbejdżanu zaniepokojenie wzrostem napięcia na granicy azersko-armeńskiej.

Witold Waszczykowski: praca byłych polityków dla rosyjskich koncernów to korupcja polityczna

03.12.2021 14:04
Europoseł PiS Witold Waszczykowski wystosował do Komisji Europejskiej interpelację, w której pyta, czy KE dostrzega konflikt interesów w przypadku pracy byłych polityków wysokiej rangi - szefów rządów Niemiec, Austrii, Francji i Finlandii - na rzecz rosyjskich koncernów energetycznych. Wzywa też Komisję do podjęcia kroków, które zapobiegną tego typu korupcji politycznej.