X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Witold Waszczykowski: praca byłych polityków dla rosyjskich koncernów to korupcja polityczna

03.12.2021 14:04
Europoseł PiS Witold Waszczykowski wystosował do Komisji Europejskiej interpelację, w której pyta, czy KE dostrzega konflikt interesów w przypadku pracy byłych polityków wysokiej rangi - szefów rządów Niemiec, Austrii, Francji i Finlandii - na rzecz rosyjskich koncernów energetycznych. Wzywa też Komisję do podjęcia kroków, które zapobiegną tego typu korupcji politycznej.
Gazprom - zdjęcie ilustracyjne
Gazprom - zdjęcie ilustracyjneshutterstock

Byli kanclerze Niemiec i Austrii - Gerhard Schroeder i Wolfgang Schuessel, byli premierzy Francji i Finlandii Francois Fillon i Paavo Lipponen oraz była minister spraw zagranicznych Austrii - Karin Kneissl, krótko po zakończeniu kariery politycznej rozpoczęli pracę dla rosyjskich firm energetycznych, w tym spółki Nord Stream AG.

"Praca dla rosyjskich koncernów energetycznych wykonywana przez wymienionych wyżej polityków najwyższego szczebla nosi znamiona korupcji politycznej. Niekorzystne z geopolitycznego i finansowego punktu widzenia decyzje polityczne (w tym decyzja o budowie gazociągów Nord Stream) byłych i obecnych szefów rządów stawiają pod znakiem zapytania ich intencje" - czytamy w interpelacji Waszczykowskiego.

Uzasadniając swoją inicjatywę, były minister spraw zagranicznych dodaje, że stworzony przez Schoedera precedens zachęcił kolejne pokolenia rządzących w Europie do uległej polityki wobec prezydenta Rosji Władimira Putina, celem zapewnienia sobie intratnych posad po zakończeniu kariery politycznej.

Konflikt interesów

Europoseł PiS dodaje, że "działania centralnie sterowanych rosyjskich firm energetycznych od lat mają charakter wrogi wobec sąsiadów Federacji Rosyjskiej" i wymienia dla przykładu kryzysy gazowe na Ukrainie czy ostatni kryzys wywołany w Mołdawii, jesienią br.

W związku z tym, Witold Waszczykowski prosi Komisję Europejska o odpowiedź na pytanie, czy dostrzega ona konflikt interesów wymienionych osób i wzywa KE do podjęcia kroków, które zapobiegną tego typu korupcji politycznej.

Były minister spraw zagranicznych RP jest zdania, że byłych europejskich polityków, którzy odmówią zakończenia pracy na rzecz rosyjskich koncernów energetycznych lub podejmą taką pracę w przyszłości należy napiętnować i wyeliminować z międzynarodowego życia publicznego.

Witold Waszczykowski zauważa, że "na polityczną emeryturę odchodzi niebawem Angela Merkel, której administracja konsekwentnie broniła projektu Nord Stream 2, pomimo agresji zbrojnej Rosji w Gruzji i na Ukrainie. Warto obserwować dalsze koleje nie tylko samej pani kanclerz, ale także jej zespołu, w tym np. doradcy Merkel ds. zagranicznych Christopha Heusgena, który otwarcie przyznał, że Merkel uniemożliwiła Ukrainie wstąpienie do NATO czy UE."


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Witold Waszczykowski Gazprom

Para prezydencka złoży wizytę w Katarze

03.12.2021 11:33
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożą w sobotę i niedzielę wizytę w Katarze. - Katar pozostaje jednym z naszych najważniejszych partnerów, jeżeli chodzi o pozyskiwanie LNG i ta rola będzie wzrastać - mówił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Kolejne próby siłowego przekroczenia granicy w okolicach Czeremchy

03.12.2021 10:52
Wieczorem i nocą z czwartku na piątek w okolicach Czeremchy doszło do dwóch prób nielegalnego przekroczenia granicy. Cudzoziemcy zostali zawróceni przez polskie służby na Białoruś - poinformowała w piątek rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. Z kolei podlaska policja opublikowała film, na którym widać, jak białoruskie służby umyślnie oślepiają polskich funkcjonariuszy.

Minister Rau wyraził zaniepokojenie wzrostem napięcia na granicy Azerbejdżanu z Armenią

03.12.2021 12:15
Przebywający w Sztokholmie na spotkaniu ministerialnym OBWE szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau wyraził w piątek w rozmowie ze swoim odpowiednikiem z Azerbejdżanu zaniepokojenie wzrostem napięcia na granicy azersko-armeńskiej.