Redakcja Polska

Polskie startupy w walce z cukrzycą

21.12.2021 08:28
Naukowcy z AGH stworzyli tzw. diabetomat, który - niczym alkomat - mierzy w wydychanym powietrzu poziom ciał ketonowych. Co ważne dla cukrzyków, robi to bezinwazyjnie - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".
Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem glukozy we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny
Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem glukozy we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insulinyMaya Kruchankova/shutterstock.com

Gazeta zwraca uwagę, że "czas ogłoszenia informacji o wynalazku i jego komercjalizacji jest szczególny". "W br. przypada bowiem 100. rocznica wynalezienia insuliny. Odkrycie - uhonorowane Nagrodą Nobla - zmieniło cukrzycę z choroby śmiertelnej w przewlekłą, wciąż nieuleczalną, ale możliwą do opanowania. Niestety, pacjenci muszą codziennie, inwazyjnie, wielokrotnie monitorować poziom cukru. Badanie bazuje na pomiarach glikemii z krwi (glukometr) lub z płynu śródtkankowego" - przypomina.

Według dziennika, "wynalazek naukowców z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej dr. hab. inż. Artura Rydosza i dr. hab. inż. Konstantego Marszałka może chorym nieco ulżyć". "Założony przez tych badaczy startup Advanced Diagnostic Equipment (ADE) opracował rozwiązanie zbliżone do alkomatu, ale zamiast w wydychanym powietrzu mierzyć zawartość etanolu, określa poziom ciał ketonowych" - wyjaśnia.

W artykule poinformowano, że "proces komercjalizacji urządzenia już trwa: startup pozyskał fundusze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (prawie 3 mln zł), a teraz szuka inwestorów". "Na razie koszty produkcji są dość wysokie, ale w ADE przekonują, że postęp i rozwój elektroniki sprawiają, iż wszelkie technologie tanieją" - dodano.

"Wstępne szacunki wskazują, że urządzenie powinno być w zasięgu portfela przeciętnego chorego" - zaznacza Rydosz na łamach "Rz". 


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: cukrzyca startup medycyna

Wigilijny talerz dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

20.12.2021 14:46
Od 22 do 26 grudnia organizowana jest solidarnościowa akcja "Wigilijny talerz dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta". Polonijni działacze Związku Polaków na Białorusi od 9 miesięcy przebywają w aresztach, do których trafili z powodów politycznych.

Rosja straszy Zachód podjęciem działań wojskowych

20.12.2021 16:18
Rosja domaga się od NATO jak najszybszej odpowiedzi w sprawie tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa i straszy podjęciem działań wojskowych. Mówił o tym szef rosyjskiej delegacji upoważnionej do międzynarodowych rozmów w sprawie bezpieczeństwa Konstantin Gawriłow. 

"Forum Obserwacji Ziemi". Konferencja Polskiej Agencji Kosmicznej

20.12.2021 16:26
Praktyczne zastosowanie danych satelitarnych przez administrację publiczną w zarządzaniu kryzysowym, cyfryzacji, transporcie lub rolnictwie – to tylko niektóre z tematów Forum Obserwacji Ziemi, zorganizowanego w dniach 14 i 20 grudnia br. przez Polską Agencję Kosmiczną.