Redakcja Polska

Wigilijny talerz dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

20.12.2021 14:46
Od 22 do 26 grudnia organizowana jest solidarnościowa akcja "Wigilijny talerz dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta". Polonijni działacze Związku Polaków na Białorusi od 9 miesięcy przebywają w aresztach, do których trafili z powodów politycznych.
Polonijni działacze Związku Polaków na Białorusi od 9 miesięcy przebywają w aresztach.
Polonijni działacze Związku Polaków na Białorusi od 9 miesięcy przebywają w aresztach.Fot.: Facebook/Jan Dziedziczak

Wydarzenie jest wyrazem solidarności wobec zarówno Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, jak i prawie tysiąca osób zatrzymanych przez władze białoruskie. Ma być otuchą dla ich rodzin, protestem wobec bezprawia.

W akcję będzie można włączyć się poprzez przesłanie zdjęć pustego wigilijnego talerza wraz z krótkimi życzeniami i hasztagiem #WigiliaAndżelikiiAndrzeja. Można je zamieszczać na facebookowym wydarzeniu "Wigilijny talerz dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta".

Do akcji i dedykowania pustego miejsca więźniom sumienia na Białorusi zaprasza pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak. Zauważa on, że w polskiej tradycji pusty talerz na wigilijnym stole jest symbolem nieobecnych, wobec których kierujemy myśli i modlitwy. "40 lat temu po brutalnym wprowadzeniu przez władze PRL stanu wojennego w Polsce, w bardzo wielu polskich domach puste miejsce miało szczególny wymiar: symbolizowało aresztowanych, internowanych, zamordowanych" - napisał w komunikacie.

Jednocześnie Jan Dziedziczak apeluje o szeroką popularyzację wydarzenia na wszelkich możliwych kanałach informacyjnych, tak by informacja o akcji solidarnościowej "Wigilijny talerz dla Andżeliki i Andrzeja" mogła dotrzeć do wszystkich tych, dla których wolność, solidarność i demokracja stanowią podstawowe wartości.

"Tak, by jej odzew był jak najszerszy stanowiąc wsparcie dla uwięzionych i ich rodzin" - podkreślił. Po zakończeniu akcji zebrane życzenia zostaną wydrukowane i przekazane adresatom.


IAR/dad

Andrzej Duda upamiętnił Polaków pomordowanych na Ukrainie. Złożył wieniec w Czarnym Lesie

20.12.2021 11:01
Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem Polaków zamordowanych przez Niemców w Czarnym Lesie na Ukrainie. Monument upamiętnia 250 przedstawicieli polskiej inteligencji, głównie nauczycieli, rozstrzelanych w sierpniu 1941 r. Złożenie wieńca przed pomnikiem to część wizyty prezydenta na Ukrainie.

Deportowano z Polski obywatela Tadżykistanu. Stanisław Żaryn: dostał się do Polski z Białorusi

20.12.2021 11:37
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych powiedział, że 10 listopada z Polski został deportowany obywatel Tadżykistanu. ABW uznało wspomnianego mężczyznę za osobę, która zagraża bezpieczeństwu RP.