Redakcja Polska

Rosja straszy Zachód podjęciem działań wojskowych

20.12.2021 16:18
Rosja domaga się od NATO jak najszybszej odpowiedzi w sprawie tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa i straszy podjęciem działań wojskowych. Mówił o tym szef rosyjskiej delegacji upoważnionej do międzynarodowych rozmów w sprawie bezpieczeństwa Konstantin Gawriłow. 
Audio
  • Rosja domaga się od NATO jak najszybszej odpowiedzi w sprawie tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa i straszy podjęciem działań wojskowych. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Grupa Wagnera po raz pierwszy ujawniła się w roku 2014 w trakcie aneksji Krymu i agresji na Donbas. Od tego czasu znacznie rozszerzyła geograficzny zakres swojej działalności
Grupa Wagnera po raz pierwszy ujawniła się w roku 2014 w trakcie aneksji Krymu i agresji na Donbas. Od tego czasu znacznie rozszerzyła geograficzny zakres swojej działalnościshutterstock.com

Posłuchaj
00:50 11464822_1.mp3 Rosja domaga się od NATO jak najszybszej odpowiedzi w sprawie tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa i straszy podjęciem działań wojskowych. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Wcześniej Moskwa przekazała NATO projekt traktatu, który zakłada wycofanie się Sojuszu ze współpracy wojskowej z krajami dawnego Związku Radzieckiego.

W ocenie europejskich i amerykańskich polityków, Rosja stawia żądania nie do przyjęcia i nie ma prawa ingerowania w politykę Pakt Północnoatlantyckiego.

Filozof i politolog Michaił Epsztein nazwał dokument przygotowany przez rosyjskie władze "ultimatum dla Zachodu". Rosyjski uczony porównał współczesną Rosję do Ordy Czyngis-chana i napisał, że "dla Ordy nie ma znaczenia ani religia, ani ideologia, bo jej chodzi tylko o to, żeby było jak najwięcej Ordy zawsze i wszędzie".

Inny rosyjski filozof i komentator Igor Czubajs napisał na blogu Echa Moskwy, że każdy szczegół przedstawionego przez rosyjskie MSZ dokumentu "prowokuje pytania i wywołuje gorzki uśmiech". - Nie zdziwię się, jeśli za chwilę pojawi się żądanie, aby Stany Zjednoczone oddały cały swój potencjał jądrowy pod kontrolę Rosji, w zamian za gwarancję zachowania granic i w interesie świata - zauważył rosyjski komentator.

Igor Czubajs podkreśla, że dla uniknięcia konfliktu zbrojnego z Zachodem, Rosja musi zacząć szanować międzynarodowe normy, przestrzegać praw człowieka i wolności obywatelskich, a przede wszystkim - obywatele muszą odzyskać możliwość kontaktowania się z władzą.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja NATO Ukraina

Holandia: jest akt oskarżenia ws. zestrzelenia samolotu MH17 nad Donbasem

20.12.2021 08:09
Prokuratorzy przedstawią akt oskarżenia czterem prorosyjskim separatystom sądzonym zaocznie za zestrzelenie samolotu linii Malaysia Airlines MH17 i zabójstwo 298 osób na pokładzie w 2014 roku we wschodniej Ukrainie.

Deportowano z Polski obywatela Tadżykistanu. Stanisław Żaryn: dostał się do Polski z Białorusi

20.12.2021 11:37
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych powiedział, że 10 listopada z Polski został deportowany obywatel Tadżykistanu. ABW uznało wspomnianego mężczyznę za osobę, która zagraża bezpieczeństwu RP.

Wigilijny talerz dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

20.12.2021 14:46
Od 22 do 26 grudnia organizowana jest solidarnościowa akcja "Wigilijny talerz dla Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta". Polonijni działacze Związku Polaków na Białorusi od 9 miesięcy przebywają w aresztach, do których trafili z powodów politycznych.