Redakcja Polska

"NYT": Biden rozważa wysłanie kilku tysięcy dodatkowych żołnierzy do krajów wschodniej flanki NATO

24.01.2022 09:15
Prezydent USA Joe Biden rozważa wysłanie do krajów wschodniej flanki NATO dodatkowych 1-5 tys. żołnierzy w reakcji na koncentrację rosyjskich sił na Białorusi - podał w niedzielę "New York Times". W razie eskalacji ich liczba mogłaby szybko wzrosnąć nawet do 50 tys.
Audio
  • Joe Biden rozważa wysłanie dodatkowych wojsk na wschodnią flankę NATO. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Prezydent USA Joe Biden: jeśli Rosjanie wejdą na Ukrainę, zwiększymy obecność wojskową w Polsce i Rumunii
Prezydent USA Joe Biden: jeśli Rosjanie wejdą na Ukrainę, zwiększymy obecność wojskową w Polsce i Rumunii Bumble Dee/ Shutterstock

Według gazety, która powołuje się na przedstawicieli administracji, rozlokowanie dodatkowych sił było jedną z opcji zaprezentowanych przed doradców prezydenta podczas sobotniej narady w ośrodku prezydenckim w Camp David.


Posłuchaj
00:55 11517267_1.mp3 Joe Biden rozważa wysłanie dodatkowych wojsk na wschodnią flankę NATO. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Część żołnierzy miałaby zostać przeniesiona z USA, zaś pozostała część trafiłaby z baz USA w innych państwach Europy. Liczebność kontyngentu miałaby wynosić 1-5 tys. żołnierzy z możliwością 10-krotnego zwiększenia tej liczby w razie pogorszenia się sytuacji. Decyzja może zapaść jeszcze w tym tygodniu.

Choć dziennik nie precyzuje, jakie rodzaje sił mogłyby trafić do państw frontowych, zdaniem obecnych i byłych dowódców wojskowych powinny zawierać elementy obrony powietrznej, a także jednostki inżynieryjne, logistyczne i artyleryjskie.

Zdaniem Evelyn Farkas, byłej urzędniczki Pentagonu odpowiedzialnej za Europę i Rosję za kadencji prezydenta Obamy, zmiana podejścia administracji - która dotąd zapowiadała zwiększenie sił na wschodniej flance tylko jeśli dojdzie do wznowionej inwazji Rosji przeciwko Ukrainie - ma związek z wysłaniem przez Rosję bezprecedensowo wielkiego kontyngentu wojsk i sprzętu. Oficjalnie mają wziąć one we wspólnych rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach na początku lutego, choć nie były one wcześniej zapowiadane. - Nie ma szans, by NATO mogło nie odpowiedzieć na tak nagły ruch wojskowy w tym kontekście politycznym - oceniła Farkas.

Gdzie trafią żołnierze?

Nie określono, do jakich państw mogłyby trafić amerykańskie wojska, lecz dotąd najwięcej z nich stacjonuje w Polsce, gdzie według umowy z 2020 r. ma być ich ok. 5,5 tys. Mówiąc o wzmocnieniu wschodniej flanki w NATO w razie rosyjskiej inwazji prezydent Biden wymienił Polskę i Rumunię jako jedne z krajów, gdzie siły miałyby być zwiększone.

Do dyskusji nad wysłaniem dodatkowych sił dochodzi w chwili gdy USA sygnalizują, że do rosyjskiej napaści na Ukrainę może dojść niemal w każdej chwili. W niedzielę Departament Stanu rozkazał wyjazd rodzin amerykańskich dyplomatów z Ukrainy oraz pozwolił na wyjazd części pracowników placówek dyplomatycznych.

- Biorąc pod uwagę, że prezydent stwierdził, że Rosja w każdej chwili może podjąć działania wojskowe, rząd USA nie będzie w stanie ewakuować obywateli USA. Więc obywatele USA obecni na Ukrainie powinni dostosować do tego swoje plany - stwierdził przedstawiciel Departamentu Stanu podczas telefonicznego briefingu prasowego.


PAP/dad

Nieoficjalnie: wywiad USA potwierdza, że Rosja planuje zainstalowanie w Kijowie przyjaznego sobie rządu

23.01.2022 14:43
Źródło zaznajomione z wywiadami USA i Wielkiej Brytanii potwierdziło, że wywiad amerykański posiada takie same jak Brytyjczycy dowody na to, że Rosja planuje zainstalowanie w Kijowie przyjaznego sobie przywódcy - poinformowała w niedzielę amerykańska telewizja CNN.

Hiszpanie proponują okręt i systemy w ramach polskiego programu Miecznik

23.01.2022 17:04
Okręt wraz z systemem zarządzania walką Aegis, zdolnym niszczyć pociski balistyczne, to propozycja Hiszpanii w programie Miecznik – dostawy trzech fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.