X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

MSWiA: Londyn przedstawił konkretną ofertę dla uchodźców, informacje otrzymają przez alert RCB

01.04.2022 14:13
Uproszczona procedura wizowa i trzyletni pobyt - to oferta dla ukraińskich uchodźców, którą Wielka Brytania przedstawiła po rozmowach w Polsce.
Audio
  • Brytyjska pomoc w sprawie uchodźców. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Намеснік міністра ўнутраных спраў і адміністрацыі Польшчы Павал Шэфэрнакер PAP/Łukasz Gągulski

Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki powiedział podczas konferencji prasowej w Krakowie, że odpowiedź Wielkiej Brytanii była efektem wizyty na granicy i rozmów z ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anną Clunes.

W piątek w Krakowie odbyło się spotkanie wiceministrów SWiA Pawła Szefernakera i Bartosza Grodeckiego z przedstawicielami Komisji Spraw Zagranicznych Izby Gmin Wielkiej Brytanii. Tematem rozmowy była pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

Po spotkaniu wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zaznaczył, że Wielka Brytania odpowiada na polską propozycję przedstawienia uchodźcom z Ukrainy konkretnych ofert w innych państwach Europy Zachodniej niż Polska.

Dodał, że strona polska od samego początku podkreślała to, jak ważne jest, aby inne państwa Europy Zachodniej przedstawiły ofertę dla uchodźców z Ukrainy. - I ta oferta jest z Wielkiej Brytanii. My się bardzo cieszymy, ponieważ te spotkania wskazują na to, że Brytyjczycy przygotowali konkretną ofertę dla uchodźców - powiedział.

SMS do uchodźców z Ukrainy

- Uchodźcy z Ukrainy otrzymają na telefony komórkowe zalogowane w Polsce alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z informacją o możliwości pobytu w Wielkiej Brytanii – zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker.

- Przedstawiciele rządu Wielkiej Brytanii poprosili, aby w najbliższych dniach za pomocą alertu RCB wysłać wiadomość do wszystkich osób zalogowanych na ukraińskich telefonach w Polsce z informacją o ofercie rządu brytyjskiego i gdzie można się z nią zapoznać – powiedział wiceszef MSW podczas konferencji prasowej.

Posłuchaj
00:17 11662371_1.mp3 Szefernaker: uchodźcy z Ukrainy otrzymają na telefony komórkowe zalogowane w Polsce alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa z informacją o możliwości pobytu w Wielkiej Brytanii (źr. IAR)

Wiceminister MSWiA Bartosz Grodecki poinformował, że "wielka Brytania przygotowała trzyletni program pobytu dla uchodźców z Ukrainy i członków ich rodzin, którzy zamierzają się osiedlić w tym kraju".

Uchodźcy z Ukrainy nie będą się musieli udawać po wizy do ambasad lub konsulatów brytyjskich. Po akceptacji wniosków przez stronę brytyjska wizy będą im wydawane na brytyjskich lotniskach. 

Posłuchaj
00:25 11662371_2 (1).mp3 Wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker o ofercie brytyjskiej (źr. iAR)

Grodecki podkreślił, że oferty pomocy przygotowywane przez inne państwa dla uchodźców z Ukrainy muszą być "ofertami dedykowanymi". Uciekinierzy wojenni "muszą wiedzieć, dokąd jadą, gdzie będą pracować, jak długo mogą pozostać w tych krajach i czy będą objęci opieką medyczną oraz czy ich dzieci będą chodzić do szkoły".


"Londyn przekazał konkretne propozycje i materiały"

- To nie jest tak, że uchodźcy, którzy jadą z Polski dalej, z Europy Zachodniej mają ofertę z każdego państwa. Brakuje tych ofert, brakuje konkretów związanych z przygotowaniem innych państw, a Wielka Brytania jest przygotowana na tyle, że otrzymaliśmy od ambasador Wielkiej Brytanii konkretne materiały rządu brytyjskiego, które będą przekazywane uchodźcom w punktach recepcyjnych i w punktach zbiorowego zamieszkania Ukraińców w Polsce - powiedział.

Szefernaker zaznaczył, że wszyscy, którzy będą chcieli otrzymać w tych miejscach ofertę pobytu w Wielkiej Brytanii, otrzymają informację w językach angielskim, ukraińskim i polskim o tym, jak legalnie przebywać w Wielkiej Brytanii, jeżeli jest się uchodźcą wojennym z Ukrainy. - Chcielibyśmy za to bardzo serdecznie podziękować, wskazać na to, że jest to pierwsza taka kompleksowa oferta, jaką otrzymaliśmy z innego państwa - mówił.

- Jeżeli mamy kompleksowo przygotowywać się na kolejne miesiące pomocy Ukraińcom, a przygotowujemy się w ramach resortów edukacji, zdrowia, także polityki społecznej (...), to musimy czuć także takie wsparcie, solidarność europejskich państw i na pewno po tych spotkaniach możemy jasno powiedzieć, że Wielka Brytania solidarnie z Polską chce przyjąć uchodźców- dodał.


PAP/IAR/dad

Ilu uchodźców z Ukrainy jest w Polsce? Straż Graniczna podała nowe dane

01.04.2022 09:50
- Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2 415 000 osób - poinformowała Straż Graniczna. W czwartek funkcjonariusze odprawili 23 tys. podróżnych, a w piątek do godziny 7 rano - 3,5 tys. osób.