Redakcja Polska

Ukraiński politolog o wizycie prezydentów krajów bałtyckich w Kijowie: odważna i potrzebna

13.04.2022 15:16
Odważna i bardzo potrzebna - tak znany ukraiński politolog ocenia dzisiejszą wizytę prezydentów Polski i krajów bałtyckich w Kijowie. Wołodymyr Fesenko zaznacza jednocześnie, że jednym z głównych tematów rozmów będzie pomoc walczącej Ukrainie
Audio
  • Odważna i bardzo potrzebna - tak w Kijowie oceniana jest mająca się dziś odbyć wizyta prezydentów Polski i krajów bałtyckich. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Prezydent Andrzej Duda i prezydenci krajów bałtyckich przyjechali do Kijowa
Prezydent Andrzej Duda i prezydenci krajów bałtyckich przyjechali do Kijowa Jakub Szymczuk/KPRP. Źródło: Twitter

Wołodymyr Fesenko w rozmowie z Polskim Radiem zaznacza, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy i prezydentów krajów bałtyckich, z symbolicznego punktu widzenia, to bardzo ważny gest. Jak podkreśla, przyjazd do stolicy Ukrainy, która prowadzi wojnę przeciw Rosję, do miasta, które wciąż jest zagrożone ostrzałami to dość odważny krok, świadectwo wsparcia, uwagi i szacunku.

Politolog podkreśla, że to właśnie Polska i kraje bałtyckie dobrze rozumieją rosyjskie zagrożenie, dlatego angażują się w pomoc Kijowowi. W niesieniu pomocy walczącej Ukrainie czołowe miejsce zajmuje Polska. Jak przypomina, to przez Polskę płynie strumień pomocy w postaci uzbrojenia, ale też pomocy humanitarnej. Te korytarze, transportowe, w ocenie Wołodymyra Fesenki, powinny działać płynnie i systemowo. Należy też, jak dodaje, wzmacniać współpracę ekonomiczną, ponieważ Ukraina w wyniku działań rosyjskiej napaści doznała strat ekonomicznych.

Ekspert przypomina, że Wołodymyr Zełenski odmówił niedawno przyjęcia wizyty prezydenta Niemiec Franka Waltera Steinmeiera z powodu jego dotychczasowej polityki wobec Rosji. Jest to, zdaniem politologa, postawa, która może stać się lekcją na przyszłość. Jak dodaje, ukraiński prezydent pokazał, że dla Ukrainy ważne są zasady i nie zapomina ona tego, co miało miejsce w przeszłości. - Jest to sygnał wobec wszystkich europejskich polityków, że nie można rezygnować z wartości nawet w kontaktach z tak wpływowym krajem, jak Niemcy - ocenia ukraiński ekspert.

Wołodymyr Zełenski ocenił, że mające się dziś odbyć spotkanie z prezydentami Polski i krajów bałtyckich to gest wsparcia i solidarności w obliczu rosyjskiej agresji. Jak dodał, wizyta jest ważna nie tylko, jako świadectwo europejskiego wsparcia ukraińskiej walki o wolność, ale też jako świadectwo tego, iż wszyscy europejscy obrońcy wolności będą wciąż zjednoczeni bez jakichkolwiek ekonomicznych i politycznych ustępstw wobec Rosji.

Posłuchaj
00:54 11686074_1.mp3 Prezydenci Polski i krajów bałtyckich są już w Kijowie. W ukraińskiej stolicy spotkają się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Materiał Karola Darmorosa (IAR)

 

IAR/dad

Wołodymyr Zełenski proponuje wymianę: przyjaciel Putina za ukraińskich jeńców

13.04.2022 12:17
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował w nocy z wtorku na środę wymianę prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na ukraińskich jeńców wojennych przebywających w rosyjskiej niewoli. Powiedział też, że nie można obecnie potwierdzić, iż Rosjanie użyli w Mariupolu broni chemicznej.

Steinmeier niemile widziany w Kijowie. Media: taką reputację mają Niemcy na Ukrainie

13.04.2022 13:09
"Niepotrzebny afront", "blamaż Steinmeiera". "sygnał wyraźnie pokazujący, jaka jest obecnie reputacja Niemiec na Ukrainie", "Zełenski osłabia niemiecką solidarność z Ukrainą" - komentują w środę niemieckie media informację, że prezydent Ukrainy odmówił przyjęcia w Kijowie prezydenta Niemiec.

Szwecja i Finlandia spieszą do NATO. Szwedzi chcą już w czerwcu być w Sojuszu

13.04.2022 14:38
Finlandia podejmie decyzję w sprawie swojego członkostwa w NATO w ciągu kilku tygodni - powiedziała premier Sanna Marin w środę na konferencji prasowej w Sztokholmie. Zapewniła, że jest świadoma różnic w statusie państwa współpracującego i państwa członkowskiego Sojuszu. Z kolei premier Szwecji Magdalena Andersson chce, by jej kraj został członkiem NATO jeszcze w czerwcu - podał w środę dziennik "Svenska Dagbladet". Może się to stać na szczycie Sojuszu w Madrycie w dniach 29-30 czerwca.