Redakcja Polska

Polscy politycy o sankcjach na Rosję: muszą być silne i zdecydowane

16.04.2022 13:33
Politycy wszystkich opcji zgadzają się, że sankcje na Rosję za napaść na Ukrainę powinny być silne i zdecydowane. W Programie 3. Polskiego Radia dyskutowali o tym, między innymi poseł Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel, poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal oraz Michał Wójcik z Kancelarii Premiera.
Siły Zbrojne Ukrainy podały, że Rosjanie stracili już około 20 tysięcy 100 żołnierzy
Siły Zbrojne Ukrainy podały, że Rosjanie stracili już około 20 tysięcy 100 żołnierzyPAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO

Radosław Fogiel zaznaczył, że znaczenie ma nawet sam sposób nakładania sankcji. Zwrócił uwagę, że najważniejsze jest ciągłe dociskanie Rosji sankcjami coraz mocniejszymi i przede wszystkim takimi, które będą skuteczne. - To znaczy podejmowanymi wspólnie - jako Unia Europejska, jako szeroko pojęty Zachód, bo one są wtedy najskuteczniejsze - mówił poseł.

Paweł Kowal powiedział, że Polska powinna "być w awangardzie" jeśli chodzi o nakładanie kolejnych sankcji. Zaapelował o to, żeby naszą inicjatywą było wprowadzenie sankcji na gaz. - Polska musi być w awangardzie, to jest kluczowe żebyśmy byli wiarygodni, bo to chodzi o nasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo każdej polskiej rodziny za 2-3 lata. Dlatego my musimy dociskać sankcje, nawet wtedy, kiedy inni nie chcą tego robić - zaznaczył.

Michał Wójcik podkreślił, że pojawia się także problem nowych rynków zbytu na rosyjskie surowce, które są ograniczane w Europie. - Problemem jest tutaj to, że to finansowanie cały czas płynie, bo jednak są partnerzy Rosji w różnych częściach świata, którzy w tym wyjątkowym czasie kupują więcej niż w poprzednim roku, między innymi ropy i gazu. Mówię o całym poprzednim roku, dwunastu miesiącach. To są głównie Indie i Chiny - mówił polityk.

16 kwietnia w życie wchodzi polska ustawa sankcyjna. Zabrania ona między innymi importu oraz tranzytu węgla i koksu pochodzącego z Rosji i Białorusi. W ustawie znalazł się też zapis o zamrażaniu majątków osób i podmiotów wskazanych na liście sankcyjnej, które wspierają rosyjską agresję na Ukrainę. Ustawa wczoraj została opublikowana Dzienniku Ustaw z zapisem, że wchodzi w życie dzień po ogłoszeniu.


IAR/dad

"To ruska buta". Były ambasador Andrzej Przyłębski o rosyjskich demonstracjach w Niemczech

16.04.2022 09:00
Jestem oburzony rosyjskimi demonstracjami w Niemczech - mówi były ambasador RP w Berlinie prof. Andrzej Przyłębski. Dyplomata zwraca uwagę, że "niemieccy Rosjanie nie są poddani presji rosyjskich mediów, mają bowiem dostęp do innych". - I co? Zero refleksji, zero empatii, zero pokory. Zamiast tego "ruska buta" - stwierdził.

Uchodźcy z Ukrainy znajdują pracę w Polsce. Już niemal 70 tys. zatrudnionych

16.04.2022 10:44
69,2 tys. obywateli Ukrainy, którzy trafili do Polski po rosyjskiej agresji na ich kraj, znalazło już pracę. Najwięcej osób podjęło pracę w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim. 

W wielu domach polskie rodziny spędzą święta z ukraińskimi uchodźcami

16.04.2022 11:37
W wielu domach polskie rodziny spędzą święta z ukraińskimi uchodźcami, których przyjęły pod swój dach. Jak mówił dyrektor Caritas archidiecezji warszawskiej ksiądz Zbigniew Zembrzuski to może być wielka szansa na pogłębienie wiary w Chrystusa, który zwyciężył wszystkie grzechy świata.