Redakcja Polska

W wielu domach polskie rodziny spędzą święta z ukraińskimi uchodźcami

16.04.2022 11:37
W wielu domach polskie rodziny spędzą święta z ukraińskimi uchodźcami, których przyjęły pod swój dach. Jak mówił dyrektor Caritas archidiecezji warszawskiej ksiądz Zbigniew Zembrzuski to może być wielka szansa na pogłębienie wiary w Chrystusa, który zwyciężył wszystkie grzechy świata.
więcenie pokarmów przed Bazyliką Mariacką na Rynku Głównym w Krakowie
więcenie pokarmów przed Bazyliką Mariacką na Rynku Głównym w KrakowieFot.: PAP/Łukasz Gągulski

- Te święta powinny nam katolikom uświadomić, czym jest skarb zmartwychwstania i dar wiary, on jest bardzo praktyczny, goszcząc naszych przyjaciół z Ukrainy mamy świadków, którzy uobecniają dramat, który przeżywają, a ten dramat zwyciężył Jezus na krzyżu - zaznaczył.

- W święta przede wszystkim powinniśmy okazać naszym gościom z Ukrainy dużo ciepła - mówił ksiądz Zembrzuski. - Módlmy się razem i słuchajmy się nawzajem - dodał.

Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy świętej. Dziś wieczorem, po zachodzie słońca, sprawuje się uroczystą liturgię Wigilii Paschalnej. W myśl przepisów liturgicznych jej ceremonie należą już jednak do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Wielkanoc uchodźcy

Polskie tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkiej Nocy

16.04.2022 09:00
Zapraszamy do pierwszego w Polsce Muzeum Pisanki w Ciechanowcu. Powstało ono z liczącej ponad 1000 eksponatów prywatnej kolekcji prof. Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i dr Jerzego Jasiuka z Warszawy, ofiarowanej w darze placówce ciechanowieckiej.

Święta Wielkiej Nocy po polsku, maltańsku i hiszpańsku. Niezwykła historia polskiej rodziny

17.04.2022 10:15
- Nasze święta są trochę niestandardowe, dlatego, że w dziewięćdziesięciu procentach polskie, ale dziesięć procent pozostawiamy na pozostałe kultury w których żyjemy - mówi Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka, fotoreporterka i podróżniczka, autorka książki „Dzieci Wielojęzyczne. Niezwykła historia zwykłej rodziny”

Uchodźcy z Ukrainy znajdują pracę w Polsce. Już niemal 70 tys. zatrudnionych

16.04.2022 10:44
69,2 tys. obywateli Ukrainy, którzy trafili do Polski po rosyjskiej agresji na ich kraj, znalazło już pracę. Najwięcej osób podjęło pracę w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim.