Redakcja Polska

Szef MON: Święto Flagi RP to dzień jedności wszystkich Polaków

02.05.2022 17:47
Święto Flagi RP to dzień jedności wszystkich Polaków - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak 2 maja podczas uroczystości w Dniu Flagi. Dodał, że o tym, jak ważny jest patriotyzm, świadczy to, co dzieje się za wschodnią granicą.
Szef MON w Dniu Flagi: wywieśmy polską flagę, wspólnie wyraźmy nasz patriotyzm
Szef MON w Dniu Flagi: wywieśmy polską flagę, wspólnie wyraźmy nasz patriotyzmPAP/Paweł Topolski

Obchody Święta Flagi RP rozpoczęły się od uroczystości podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie. W uroczystości na Placu Zamkowym udział wzięli prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. O godzinie 13:00 żołnierze Wojska Polskiego wraz z Orkiestrą Wojskową przemaszerowali z flagami Polski z Placu Zamkowego na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam żołnierze ustawili się, tworząc kształt konturów Rzeczypospolitej Polskiej.

"2 maja to Święto Flagi RP, to dzień jedności wszystkich Polaków. Gdziekolwiek żyjemy, w jakiejkolwiek części świata, 2 maja jednoczy nas biało-czerwona flaga" - oświadczył na pl. Piłsudskiego szef MON. Dodał, że flaga biało-czerwona, Mazurek Dąbrowskiego i biały orzeł to symbole polskości, które tworzą naszą wspólnotę narodową.

"Jesteśmy dumni z tego, że biało-czerwona powiewa. Żołnierze Wojska Polskiego na swoich mundurach niosą flagę biało-czerwoną, żołnierze Wojska Polskiego wiedzą, że flaga biało-czerwona, że to znak, któremu są wierni do końca, któremu są wierni zawsze, a dla nas to podstawowy symbol jednoczący nas, tworzący więzi narodowe. To symbol jedności" - mówił.

Mariusz Błaszczak podkreślił, że o tym, jak ważny jest patriotyzm i wychowanie w miłości do ojczyzny świadczy to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą.

"Ukraina została napadnięta przez Rosję, Ukraińcy dzielnie bronią się. Chociaż potencjał rosyjski jest dużo większy jeżeli chodzi o liczebność, o wyposażenie, to Ukraińcy dzielnie bronią swojej niepodległości dlatego, że mają silnie rozwinięty patriotyzm. Dlatego, że nie chcą być zniewoleni, dlatego, że chcą być wolni" - powiedział szef MON.

Ważne jest to, żeby poświęcić wszystko, co najważniejsze w imię wolności swojej ojczyzny – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas obchodów Święta Flagi na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

"Ważne jest to, żeby poświęcić wszystko, co najważniejsze w imię wolności swojej ojczyzny. Dlatego w dniu 2 maja, ale także na co dzień, starajmy się, żeby biało-czerwona wisiała przy naszych domach" – podkreślił minister obrony narodowej.

Zaapelował, o patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży. "Starajmy się też włączyć w obchody tego święta najmłodszych, tak żeby wyrastali w poczuciu patriotyzmu, żeby wyrastali w poczuciu miłości do ojczyzny" – wskazał.

"Bądźmy dumni, z tego, że jesteśmy Polakami" - podkreślił.


PAP/ho


Pamięć o Polakach, którzy trafili do Afryki w czasie wojny. W Zimbabwe otwarto odnowiony cmentarz

02.05.2022 10:00
- Wyrażamy ogromną wdzięczność wszystkim, którzy udzielili pomocy naszym rodakom; dzisiaj możemy to dobro przekazać innym potrzebującym - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki, otwierając odnowiony polski cmentarz w Rusape. Spoczywają na nim Polacy, którzy trafili do Afryki w 1943 r.

Szef MSZ złożył życzenia Polonii i Polakom za granicą w dniu ich święta

02.05.2022 09:22
Od 2002 roku 2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto państwowe ustanowiono, aby uhonorować osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej. Według danych MSZ poza Polską żyje na co dzień około 20 milionów osób polskiego pochodzenia."Każdemu z państwa dziękuję za miłość do naszej wspólnej ojczyzny" - powiedział Zbigniew Rau.

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do udziału w akcji #mojaflaga

02.05.2022 09:25
Organizatorzy po raz czwarty zachęcają do dzielenia się w mediach społecznościowych zdjęciem zawieszonej polskiej flagi narodowej, opatrzonym opisem #mojaflaga.