Redakcja Polska

Polacy największymi w Europie Środkowo-Wschodniej zwolennikami członkostwa w NATO

03.06.2022 13:12
Polacy są największymi w Europie Środkowo-Wschodniej zwolennikami członkostwa w NATO. Wynika to z sondażu przeprowadzonego przez agencję Focus na potrzeby odbywającego się w Bratysławie forum Globsec. Badanie skupiło się także na polityce poszczególnych państw wobec wojny na Ukrainie.
Z badań przeprowadzonych podczas trwającego w Bratysławie Globsec wynika, że Polacy są największymi zwolennikami członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej lub NATO
Z badań przeprowadzonych podczas trwającego w Bratysławie Globsec wynika, że Polacy są największymi zwolennikami członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej lub NATOshutterstock.com/Alexandros Michailidis

Badanie objęło dziewięć państw Europy Środkowo-Wschodniej. Wynika z niego, że Polacy są w tym gronie największymi zwolennikami obecności w NATO - opowiada się za tym 95 procent respondentów. Wraz z Litwinami, Polacy są też największymi zwolennikami obecności w Unii Europejskiej - członkostwo popiera 88 procent badanych.

73 procent ankietowanych z Polski postrzega Stany Zjednoczone jako najważniejszego zagranicznego partnera. W stosunku do Niemiec poparcie to spadło w ciągu roku z 48 do 27 procent.

Autorzy raportu podkreślają, że Rosja pozostaje strategicznym partnerem dla jednej trzeciej Węgrów, Słowaków i Bułgarów. Zauważają również, że mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej nie dostrzegają możliwych zagrożeń ze strony Chin.

87 procent Polaków, 78 procent Czechów i 74 procent Litwinów wskazuje Rosję jako kraj odpowiedzialny za wojnę na Ukrainie. Około 27 procent Słowaków, Rumunów i Bułgarów uważa, że odpowiada za to Zachód, który miał sprowokować Rosję.

Polacy są największymi zwolennikami członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej lub NATO. Opowiada się za tym 78 procent badanych. Najmniejsze, 23-procentowe poparcie, okazują Węgrzy.

Za wprowadzeniem dalszych sankcji wobec Rosji, nawet kosztem wzrostu cen produktów, opowiada się 88 procent Polaków. 95 procent badanych w Polsce i 84 procent w Czechach jest za uniezależnieniem się swoich państw od rosyjskich surowców energetycznych.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja NATO

Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany. Prezydent Duda: sukcesy Polski są sukcesami UE

03.06.2022 09:47
- Środki z KPO będą służyły dobru wspólnemu. Infrastruktura, którą sfinansują, będzie się przyczyniać do budowy lepszego świata - mówił prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Belwederze. Wizyta przewodniczącej KE związana jest z zatwierdzeniem Krajowego Planu Odbudowy dla Polski.

Stanisław Żaryn: prowadzona przez Rosję wojna informacyjna nabiera tempa

03.06.2022 11:12
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych zwrócił uwagę, że Kreml stara się zakłamać obraz agresji, wprowadza w błąd opinię publiczną w Rosji i na Zachodzie, manipulując informacjami. Stanisław Żaryn podkreślił, że wojna informacyjna nabiera tempa.

Piotr Gliński: odsłonięcie lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich to gest symboliczny

03.06.2022 12:15
Odsłonięcie lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich to gest symboliczny – zmierzający do pojednania dwóch narodów i pozytywnych interpretacji dotyczących naszej współpracy, naszych relacji - powiedział polskatimes.pl wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.