Redakcja Polska

Kreml kontynuuje ataki propagandowe na Polskę. Liczy na skłócenie Polaków i Ukraińców

10.06.2022 13:28
Kreml kontynuuje ataki propagandowe na Polskę osadzone w kontekście wojny w Ukrainie - zaznaczył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że w ostatnim czasie rosyjska propaganda koncentrowała się na szerzeniu narracji o rzekomych zakusach terytorialnych Polski.
Propaganda Kremla uderza w Polskę. Żaryn wskazuje najczęstsze tezy
Propaganda Kremla uderza w Polskę. Żaryn wskazuje najczęstsze tezyShutterstock/Zhenya Voevodina/TT

Zdaniem rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych ataki propagandowe na Polskę osadzone w kontekście wojny, którą Putin rozpętał przeciwko Ukrainie nie ustają. Jak podkreślił, w ostatnim czasie rosyjskie ośrodki walki informacyjnej koncentrowały się zwłaszcza na szerzeniu narracji o rzekomych zakusach terytorialnych Polski.

Żaryn dodał, że przykładowe tezy są takie, że: Polska chce dokonać aneksji Ukrainy; Zachód chce uczynić z Ukrainy polski protektorat; trwa polonizacja Ukrainy; sterowany przez Warszawę Wołodymyr Zełenski wpycha Ukrainę w ręce RP; Warszawa zagraża Ukrainie i Białorusi; RP chce rozpadu Rosji i izolacji Chin.

Próba skłócenia Polaków i Ukraińców

- Wciąż najważniejszym motywem działań rosyjskiej dezinformacji przeciwko Polsce jest próba skłócenia Ukraińców i Polaków. Rosja wykorzystuje do tych działań następujące narracje: dla RP uchodźcy z Ukrainy to źródło taniej siły roboczej; Ukraińcy są faworyzowani kosztem Polaków; kończy się cierpliwość RP i Europy wobec uchodźców; Ukraińcy w Polsce sprawiają coraz więcej problemów; pomoc Ukrainie to element cynicznej gry Warszawy - wymieniał Żaryn.

Dodał, że "rosyjska propaganda podejmuje także próby ukazywania RP jako państwa, które z jednej strony jest zupełnie ubezwłasnowolnione przez Zachód, a z drugiej - przez rusofobię i swoją zapalczywość może wpędzić Zachód w wojnę z Rosją".

Podkreślił, że wobec Ukrainy Rosja niezmiennie prowadzi agresywne działania propagandowe oparte na tych samych kłamliwych narracjach i oskarżeniach, które stały się podstawą wojennej retoryki Kremla przed i po 24 lutego 2022 r., tj.: Ukraina to państwo nazistowskie; ukraińscy nacjonaliści mordują ludność rosyjskojęzyczną; konieczna jest denazyfikacja Ukrainy; Ukraińcy, jak niegdyś nazistowscy Niemcy, wymazują rosyjską kulturę.

Uderzenie w morale i wizerunek ukraińskiej armii

- Rosyjska propaganda kontynuuje dyskredytację Sił Zbrojnych Ukrainy, uderzając w ich morale i wizerunek następującymi narracjami: działania ukraińskiej armii są nieskuteczne; są kolejne dowody na nieludzkie traktowanie dzieci przez pułk Azow; ukraińskie Siły Zbrojne szykują prowokacje w Rosji i na Białorusi; żołnierze UA są zdemoralizowani i okrutni wobec jeńców i cywilów - zaznaczył.

Dodał, że trwają także rosyjskiej ataki na Zachód. - Antyzachodni przekaz skierowany jest zwłaszcza do: społeczeństwa rosyjskiego; społeczeństw, w których jest niska świadomość kontekstu wojny na Ukrainie; społeczeństw krajów, w których Rosja zachowuje wpływy - podkreślił Żaryn.

- Przykłady narracji: "specjalna operacja wojskowa" została sprowokowana przez Zachód; potwierdziło się istnienie biolaboratoriów USA na Ukrainie; celem Zachodu jest wywołanie konfliktów w państwach graniczących z Rosją; sankcje wobec Rosji są nieskuteczne i odbijają się na samym Zachodzie - wskazał.PAP/dad

Caritas Polska przekazała już 38 tysięcy paczek w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy”

10.06.2022 10:36
Na Ukrainę dotarło też 20 tys. ton pomocy humanitarnej, przekazanej przez organizację. W kraju Caritas Polska uruchamia Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, na wzór tego, które działa przy Caritas Polska w Warszawie.

"Ruski mir to pustynia". Trwają zaciekłe walki o Siewierodonieck

10.06.2022 11:58
Siewierodonieck się trzyma, ale Rosjanie niszczą wszystko na swojej drodze – poinformował w piątek rano szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. W regionie są nowe poważne zniszczenia, a z Lisiczańska udało się ewakuować 16 mieszkańców. Z kolei jak podało w codziennym komunikacie brytyjskie ministerstwo obrony, Rosja kontroluje większość Siewierodoniecka, jednak nie jest w stanie okrążyć i zająć okolicznych terenów z północy i południa.

Szpital dziecięcy w Równem otrzymał pomoc humanitarną z Olsztyna

10.06.2022 12:47
Do Rówieńskiego Obwodowego Szpitala Dziecięcego przybył kolejny ładunek humanitarny z Olsztyna. Polscy wolontariusze zbierają i przywożą do Równego to, co jest najbardziej potrzebne: ubrania dla dzieci, leki oraz artykuły żywnościowe dla najmłodszych pacjentów.