Redakcja Polska

Komu najbardziej ufają Ukraińcy? Prezydent Duda liderem wśród zagranicznych przywódców

21.06.2022 13:27
Z opublikowanego we wtorek badania Rating Group Ukraine wynika, że prezydent RP Andrzej Duda cieszy się największym zaufaniem obywateli Ukrainy spośród wszystkich zagranicznych przywódców. Kolejne miejsca w rankingu zajmują premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i prezydent USA Joe Biden.
Andrzej Duda wielokrotnie mówił o konieczności międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy
Andrzej Duda wielokrotnie mówił o konieczności międzynarodowego wsparcia dla UkrainyMarek Borawski/KPRP

Działania polskiego prezydenta Andrzeja Dudy pozytywnie oceniło 92 proc. ankietowanych (76 proc. zdecydowanie pozytywnie), natomiast Johnsona i Bidena - 89 proc. (74 proc. zdecydowanie pozytywnie w przypadku Johnsona, 49 proc. w przypadku Bidena). Negatywne nastawienie do tych polityków zadeklarowało odpowiednio 2 proc., 5 proc. i 6 proc. uczestników badania - poinformowała sondażownia, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Dużą popularnością ukraińskiego społeczeństwa cieszą się też m.in. prezydent Litwy Gitanas Nauseda (73 proc. ocen pozytywnych) i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (71 proc.). Znacznie mniej osób odnosi się pozytywnie do prezydenta Francji Emmanuela Macrona (58 proc.), natomiast w przypadku kanclerza Niemiec Olafa Scholza i premiera Węgier Viktora Orbana przeważają oceny negatywne - odpowiednio 44 proc. i 53 proc. ankietowanych nie popiera działań tych liderów.

Gorsze notowania prezydentów Francji i Turcji

Prawie nikt spośród uczestników sondażu nie wypowiedział się pozytywnie na temat przywódcy Rosji Władimira Putina (98 proc. ocen negatywnych, 96 proc. zdecydowanie negatywnych, 1 proc. pozytywnych) i dyktatora Białorusi Alaksandra Łukaszenki (95 proc. ocen negatywnych, 85 proc. zdecydowanie negatywnych, 2 proc. pozytywnych).

Jak podkreślono w komunikacie sondażowni, w ciągu minionych dwóch miesięcy wzrosły notowania Scholza i von der Leyen, natomiast pogorszyły się Macrona i prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, którego działania popiera 59 proc. Ukraińców.

W badaniu przeprowadzonym w sobotę i niedzielę wzięło udział 1200 respondentów ze wszystkich regionów Ukrainy kontrolowanych przez rząd w Kijowie. Błąd statystyczny wynosi nie więcej niż 2,8 proc. - poinformowała Rating Group Ukraine.


PAP/dad

"Nie tłumaczyć się przed Rosją i zaprzeczać kremlowskiej narracji". Stanowcze słowa ambasadora Litwy

21.06.2022 12:03
Dla Litwy kwestią najważniejszą jest przeciwstawienie się dezinformacji ze strony Rosji w związku z blokadą Kaliningrdu i nie poddawanie się panice - oświadczył litewski ambasador przy Unii Europejskiej Arnoldas Pranckeviczius. W ten sposób odniósł się do oskarżeń Moskwy, że Wilno zablokowało tranzyt kolejowy do obwodu kaliningradzkiego.

Nieznany samolot naruszył przestrzeń powietrzną Estonii. Poderwano myśliwce NATO

21.06.2022 12:18
Nieznany samolot naruszył wczoraj przestrzeń powietrzną Estonii. W związku z tym dwa czeskie myśliwce, pełniące dyżur w ramach misji Baltic Air Policing, zostały zmuszone do wykonania lotu z prędkością naddźwiękową. Huk, który towarzyszył przelotowi maszyn, zaniepokoił okolicznych mieszkańców.

Rozpoczęło się 51. "Lato z Radiem". "Mamy siebie – pochwalmy się Polską" to hasło tegorocznej edycji

21.06.2022 13:26
W radiowej Jedynce znowu zabrzmiała Polka Dziadek. To znak, że zaczęło się "Lato z Radiem". Kultowa audycja Programu Pierwszego Polskiego Radia jest w eterze od 51 lat i cieszy się ogromną popularnością wśród kolejnych pokoleń.