Redakcja Polska

Kolejna rosyjska zbrodnia na Ukrainie. Zbombardowali centrum handlowe

28.06.2022 11:00
Rosyjskie rakiety spadły na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku. Obiekt nie miał jakiegokolwiek znaczenia militarnego a atak na niego miał przynieść jak największą liczbę ofiar wśród cywili - zaznaczają ukraińskie władze. W momencie ataku w centrum znajdowało się ponad 1000 osób. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 18 - poinformowała we wtorek rano na Telegramie Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Doniesienia o 18 zabitych przekazał też szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin.
Audio
  • Rosjanie dokonują zmasowanego ostrzału Lisiczańska. To ostatnie duże miasto w obwodzie ługańskim kontrolowane przez siły ukraińskie. Rosyjskie pociski trafiają tam w zabudowania cywilne. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)
Z gruzów oczyszczono połowę zniszczonego ostrzałem centrum handlowego, 36 osób zaginionych
Z gruzów oczyszczono połowę zniszczonego ostrzałem centrum handlowego, 36 osób zaginionychPAP/EPA/OLEG PETRASYUK

"(We wtorek) trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Demontowane są uszkodzone konstrukcje budowlane (centrum handlowego) przy pomocy ciężkiego sprzętu inżynieryjnego" - czytamy w najnowszym komunikacie DSNS.

Jak powiadomiła ukraińska służba, hospitalizowano 59 osób, z czego 25 na oddziale intensywnej terapii w Krzemieńczuku. Jedna osoba zmarła w szpitalu. W działania ratunkowe i wspierające na miejscu tragedii zaangażowano 440 osób (w tym 14 psychologów), a także 70 jednostek sprzętu.

"Osiemnaścioro zabitych. Wyrazy szczerego współczucia dla rodziny i przyjaciół. Ratownicy kontynuują pracę (na miejscu zdarzenia)" - powiedział Łunin, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

Według sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy Ołeksija Daniłowa, rosyjskie wojska wystrzeliły na Krzemieńczuk dwie rakiety. Jedna z nich uderzyła w centrum handlowe, druga leciała w kierunku stadionu miejskiego. Dowództwo ukraińskich sił powietrznych podało, że w budynek trafiły rakiety Ch-22 wystrzelone z bombowców Tu-22M3. Samoloty wystartowały z lotniska Szajkowka w obwodzie kałuskim w Rosji, a pociski wystrzeliły w obwodzie kurskim.

W kwietniu siły wroga zaatakowały największą w kraju rafinerię, znajdującą się w Krzemieńczuku. Władze zapowiedziały, że działalność obiektu nie zostanie wznowiona do końca roku. 

Macron: atak na Krzemieńczuk to absolutny horror

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał w nocy z poniedziałku na wtorek na Twitterze, że "rosyjski atak rakietowy na centrum handlowe w Krzemieńczuku to absolutny horror". "Dzielimy ból rodzin ofiar. I czujemy ogromną złość" – napisał Macron.

Jednocześnie, zamieszczając nagranie z pożaru w centrum handlowym po ataku, francuski prezydent podkreślił: "Rosjanie muszą zobaczyć prawdę".

Z kolei Pałac Elizejski napisał na swoim Twitterze, że prezydent Rosji Władimir Putin i ci, którzy wystrzelili rakiety w centrum handlowe w Krzemieńczuku, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za tę zbrodnię wojenną.

"Rosja musi odpowiedzieć za te czyny. Francja wspiera walkę z bezkarnością na Ukrainie" – napisała w oświadczeniu rzeczniczka MSZ.


PAP/IAR/dad

Bankructwo Rosji? Po raz pierwszy od ponad 100 lat Moskwa nie spłaciła długu zagranicznego

27.06.2022 15:53
Federacja Rosyjska po raz pierwszy od ponad stu lat, czyli od czasu obalenia ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917 roku, nie wywiązała się ze spłaty zagranicznego długu. W nocy z niedzieli na poniedziałek upłynął termin 30-dniowej karencji w spłacie odsetek, która pierwotnie miała nastąpić 27 maja.

Szef NATO: Polska jednym z krajów, w którym nastąpi wzmocnienie obecności sił Sojuszu

27.06.2022 17:55
Polska jest jednym z krajów wschodniej flanki, w którym nastąpi wzmocnienie obecności sił Sojuszu Północnoatlantyckiego i przekształcenie grup bojowych w brygady.