Redakcja Polska

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy chwali polskie armatohaubice Krab. "Z powodzeniem działają na froncie"

30.06.2022 10:45
Polskie armatohaubice samobieżne Krab z powodzeniem działają na froncie w Ukrainie – oświadczył w środę na Facebooku naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.
Armatohaubica Krab na Ukrainie
Armatohaubica Krab na UkrainieŹródło fot.: Facebook/Головнокомандувач ЗС України / CinC AF of Ukraine

"Siły Zbrojne Ukrainy są szczerze wdzięczne narodowi polskiemu za skuteczne wsparcie i pomoc. Czujemy wasze pomocne ramię" - napisał Załużny.

Wymienił przy tym cechy charakterystyczne polskich Krabów, takie jak zasięg do 40 km i zdolność do oddawania sześciu strzałów na minutę, a także możliwość strzelania seriami.

Pod koniec maja Polska przekazała Ukrainie 18 samobieżnych armatohaubic AHS Krab kalibru 155 mm. Podpisano też umowę na zakup kolejnych 50 sztuk tego uzbrojenia.


PAP/Facebook/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina wojna na Ukrainie

Nagranie obnaża kłamstwa Rosji w sprawie ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku

29.06.2022 12:39
Nagranie monitoringu obnaża kłamstwa Kremla w sprawie rosyjskiego ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie – podała w środę stacja Nastojaszczeje Wremia. W ataku zginęło co najmniej 20 osób, a dziesiątki innych uznawane są za zaginione.

Wicepremier Piotr Gliński z wizytą we Lwowie. Odwiedził Cmentarz Orląt

29.06.2022 16:28
Wizytą na Cmentarzu Obrońców Lwowa wicepremier, minister kultury Piotr Gliński rozpoczął w środę swoją wizytę w tym mieście na zachodzie Ukrainy. Na cmentarzu spotkał się z merem Lwowa Andrijem Sadowym, z którym wspólnie odwiedził m.in. groby poległych w obecnie trwającej wojnie. Obejrzał też odsłonięte w maju posągi lwów.

NATO decyduje się na przełomowe zmiany w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji

30.06.2022 08:37
NATO decyduje się na przełomowe zmiany w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji. Drugiego dnia szczytu w Madrycie zapadły decyzje zmieniające Sojusz i wzmacniające bezpieczeństwo Polski. Obecność wojsk NATO na wschodniej flance zostanie zwiększona, będzie nowy model sił Sojuszu, do Paktu wkrótce dołączą Szwecja i Finlandia, a Rosja od wczoraj jest wskazana jako najpoważniejsze i bezpośrednie zagrożenie. Prezydent USA Joe Biden poinformował o utworzeniu w Polsce stałego dowództwa piątego korpusu amerykańskiej armii.