Redakcja Polska

Wicepremier Piotr Gliński z wizytą we Lwowie. Odwiedził Cmentarz Orląt

29.06.2022 16:28
Wizytą na Cmentarzu Obrońców Lwowa wicepremier, minister kultury Piotr Gliński rozpoczął w środę swoją wizytę w tym mieście na zachodzie Ukrainy. Na cmentarzu spotkał się z merem Lwowa Andrijem Sadowym, z którym wspólnie odwiedził m.in. groby poległych w obecnie trwającej wojnie. Obejrzał też odsłonięte w maju posągi lwów.
Audio
  • Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński rozpoczął wizytę we Lwowie. Weźmie udział w spotkaniu szefów resortów kultury państw Europy Środkowo - Wschodniej. Materiał Paweł Pawlica (IAR)
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i Konsul Generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Orląt Lwowskich
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i Konsul Generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Orląt LwowskichFot.: PAP/Karina Sało

Gliński wpisał się do księgi pamiątkowej w Kaplicy Obrońców Lwowa i wraz z Sadowym złożył kwiaty na płycie głównej pod Pomnikiem Chwały oraz pod Pomnikiem Ukraińskiej Armii Halickiej. Politycy wspólnie oddali również hołd żołnierzom poległym w trwającej wojnie z Rosją - Pawłowi Kostiukowi i starszemu sierżantowi o nazwisku Lisiw - składając wieńce na ich grobach.


Posłuchaj
01:00 11816215_1.mp3 Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński rozpoczął wizytę we Lwowie. Weźmie udział w spotkaniu szefów resortów kultury państw Europy Środkowo - Wschodniej. Materiał Paweł Pawlica (IAR)

 

Gliński podał, że głównym celem jego podróży jest spotkanie z ministrem kultury i informacji Ukrainy Ołeksandrem Tkaczenką. - To będzie nasze trzecie spotkanie w trakcie wojny. Dwukrotnie byliśmy w Kijowie, ja także byłem w Borodziance, tym razem, trochę z naszej inicjatywy, we Lwowie i w większym gronie, bo spotkamy się też z ministrami kultury kilku krajów naszego regionu Europy - poinformował. - Budujemy format polityczny, który w obecnej sytuacji wspiera Ukrainę. To jest podstawowy obowiązek całego cywilizowanego świata: żeby wspierać ją w tej wojnie przeciwko kulturze, cywilizacji, którą rozpętał Putin i Federacja Rosyjska - dodał.

Gliński: realnie wspieramy Ukrainę

Zdaniem Glińskiego Ukraina "wygrywa wojnę w sferze wartości, opowiadając się po stronie cywilizacji, i cały cywilizowany świat opowiada się po stronie Ukrainy w tym starciu". - To jest nasz obowiązek, poparty wieloma konkretnymi działaniami. My - Polska, niektóre inne kraje, chociaż nie wszystkie w równym stopniu - wspieramy Ukrainę w sposób realny, przede wszystkim jeśli chodzi o wsparcie w działaniach wojennych, nowoczesną broń, która daje szansę przeciwstawienia się tej straszliwej, brutalnej, zbrodniczej agresji Putina i Federacji Rosyjskiej - wyjaśnił. Dodał, że oprócz pomocy militarnej, która jego zdaniem jest podstawą, ma na myśli także wsparcie i walkę w obszarze kultury i tożsamości.

- Putin chciał zniszczyć Ukrainę, Polskę, Europę, a spowodował, że jesteśmy w nowej rzeczywistości, czego symbolem jest między innymi odsłonięcie lwów, ale też to, że będziemy przeprowadzali renowacje Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu - powiedział polski wicepremier, odnosząc się do odsłonięcia w maju lwów na Cmentarzu Orląt.


Posłuchaj
00:25 11816186_1.mp3 Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas wizyty na nekropolii powiedział, że odsłonięcie posągów dwóch lwów na Cmentarzu Obrońców Lwowa to ważny gest pokazujący zjednoczenie Polski i Ukrainy. Przygotował - Paweł Pawlica (IAR)

 

Posągi te, usunięte z Cmentarza Orląt przez władze sowieckie w 1971 r., powróciły tam w 2015 r. dzięki zabiegom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. W październiku 2018 r. Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia rzeźb, gdyż uznała je za "symbol polskiej okupacji Lwowa". Do maja lwy były zasłonięte płytami paździerzowymi.

Symbol nowego otwarcia w relacjach

W ocenie ministra kultury "lwy symbolizują nowy etap naszych relacji, przyjaźń polsko-ukraińską i to, że mamy jeszcze wiele zadań do zrobienia i nie może nas dzielić przeszłosć". - Pamięć jest ważna i dbamy o nią, zarówno Polacy, jak i Ukraińcy, i robimy to wspólnie, i to jest chyba najważniejsze - dodał. Jego zdaniem "współpraca i przyjaźń jest największą bronią przeciw złu, które Putin i Federacja Rosyjska narzuca".

- To, co z wielkim podziwem obserwujemy od czterech miesięcy, to główna broń Ukrainy i Ukraińców, która umożliwia im przeciwstawianie się temu wielkiemu imperialnemu agresorowi. Tą bronią jest wasza tożsamość i gotowość do poświęcenia życia za ojczyznę, naród, wspólnotę. To jest również bardzo bliskie Polakom, bo wiemy, że nie ma wolności bez odpowiedzialności, bo wiemy, że nie ma możliwości rozwojowych dla naszych wspólnot narodowych bez gotowości do odpowiedzialnych działań, w tym także poświęcenia się za własną ojczyznę - powiedział.

Sadowy: Polacy są zawsze z nami

Sadowy zadeklarował, że ochrona zabytków "jest maksymalna". - Zrobiliśmy wszystko, co można zrobić w obecnych czasach - zapewnił. - Wszystkim dziękuję, Polacy są zawsze z nami, zawsze czujemy waszą pomoc i militarną, i cywilną, i pomoc, jeśli mówimy o zabytkach - dodał. Mer Lwowa wyraził przekonanie, że przez "następne tysiąc lat nasze stosunki powinny stanowić przykład partnerstwa", bo "Polacy i Ukraińcy bardzo dobrze rozumieją, czym jest Rosja: ona zawsze będzie naszym sąsiadem, zawsze będzie (źródłem) agresji i cały czas musimy być gotowi".

Na pytanie, ilu uchodźców z innych miast przebywa we Lwowie, mer poinformował, że "na dzisiaj 150 tys. (osób) jest na stałe, w sumie przez Lwów przeszło 5 milionów uchodźców" od początku wojny.


PAP/IAR/dad

Nagranie obnaża kłamstwa Rosji w sprawie ataku na centrum handlowe w Krzemieńczuku

29.06.2022 12:39
Nagranie monitoringu obnaża kłamstwa Kremla w sprawie rosyjskiego ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku na Ukrainie – podała w środę stacja Nastojaszczeje Wremia. W ataku zginęło co najmniej 20 osób, a dziesiątki innych uznawane są za zaginione.

Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy. Potwierdzają niskie morale

29.06.2022 13:34
Agencja Wywiadu przechwyciła rozmowy rosyjskich żołnierzy wykonane podczas trwającej agresji na Ukrainę - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że ich treści są dalekie od propagandowych przekazów Rosji. Żaryn przekazał w środę dwa nagrania przechwycone przez Agencję Wywiadu.

Dowództwo 5 korpusu armii USA na stałe w Polsce

29.06.2022 15:23
Prezydent USA zapowiedział w Madrycie, że w Polsce powstanie na stałe amerykańskie dowództwo. Odbędzie się to w ramach wzmacniania obecności wojskowej USA w Europie. Joe Biden mówił o tym przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, na którym mają zapaść decyzje o wzmocnieniu sił NATO na wschodzie. 

Polskie Ślady w Szkocji. Odkrywamy Wielką Mapę Generała Stanisława Maczka

29.06.2022 15:57
W Edynburgu miała miejsce premiera krótkiego, ale niezwykle treściwego filmu przybliżającego Wielką Polską Mapę Szkocji. Zwiedzając Szkocję, wędrując polskimi śladami, nie możemy ominąć tego miejsca i nie poznać jego fascynującej historii.