Redakcja Polska

Zdjęcia satelitarne potwierdzają duże zniszczenia na rosyjskim lotnisku wojskowym na Krymie

11.08.2022 11:59
Co najmniej osiem uszkodzonych samolotów wojskowych i zniszczone budynki widać na zdjęciach satelitarnych rosyjskiej bazy lotniczej na anektowanym Krymie, gdzie doszło we wtorek do szeregu eksplozji – opisują w czwartek stacja BBC i dziennik „New York Times”.
Zdjęcia satelitarne wskazują na gigantyczne straty poniesione przez Rosjan na Krymie
Zdjęcia satelitarne wskazują na gigantyczne straty poniesione przez Rosjan na KrymiePAP/EPA/Press Office of Head of Crimea HANDOUT, twitter.com/nexta_tv

Władze Ukrainy nie wzięły na siebie odpowiedzialności za atak na rosyjskie lotnisko wojskowe Saki w Nowofedoriwce, ale zdjęcia satelitarne wskazują, że mogło to być precyzyjne uderzenie – ocenia BBC.

Na zdjęciach wykonanych przez amerykańską firmę Planet Labs widać dwie połacie ziemi spalonej w pożarach. Główne pasy startowe nie są uszkodzone, ale widać co najmniej osiem zniszczonych samolotów i kilka kraterów. Większość zniszczeń znajduje się w tej części bazy, gdzie samoloty stały poza hangarami.

"NYT" podkreśla, że zniszczenia widoczne na fotografiach przeczą komunikatom Kremla, że nie ucierpiał żaden samolot, i sugerują, że atak był poważnym i kosztownym ciosem dla rosyjskiego wojska. Każda ze zniszczonych maszyn typu Su-24 i Su-30 mogła być warta dziesiątki milionów dolarów – ocenia gazeta.

Wciąż nie jest jasne, w jaki sposób baza została uszkodzona – podkreśla BBC. Rosja twierdzi, że z powodu naruszenia zasad bezpieczeństwa doszło do wybuchu amunicji. Ukraina nie wzięła na siebie odpowiedzialności, ale ukraińscy urzędnicy mówili anonimowo mediom, że za atakiem stały ukraińskie siły specjalne lub partyzanci.

"Myślę, że rosyjscy żołnierze w tej bazie naruszyli prostą i znaną zasadę: nie należy palić w niebezpiecznych miejscach. I tyle" – oświadczył minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Od przejęcia kontroli nad Krymem w 2014 roku Rosja zmilitaryzowała półwysep i wykorzystuje go do prowadzenia operacji przeciwko Ukrainie w czasie inwazji rozpoczętej w lutym br. Atak na bazę lotnictwa Saki sugeruje jednak, że mimo wszystko siły ukraińskie są w stanie prowadzić tam operacje partyzanckie – zaznacza "NYT".


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

Polska przekazuje broń Ukrainie. Szef MON zapewnia: nie obniżamy naszych zdolności obronnych

11.08.2022 09:44
Przekazanie sprzętu wojskowego na Ukrainę nie obniżyło naszej obronności i nie naruszyło gwarancji bezpieczeństwa - stwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON zaznaczył w rozmowie z tygodnikiem katolickim "Niedziela", że to było naszym dziejowym obowiązkiem, bo Ukraińcy walczą o wolność swoją, Polski i Europy.

Białoruś: wybuchy na lotnisku, gdzie bazują rosyjskie samoloty

11.08.2022 10:23
Serię wybuchów było słychać w nocy ze środy na czwartek na białoruskim lotnisku, gdzie bazują rosyjskie samoloty – podali na Telegramie blogerzy z projektu Biełaruski Hajun, monitorujący ruchy wojsk i uzbrojenia na Białorusi. Władze Białorusi zaprzeczyły wybuchom.

Na Ukrainie zatrzymano rosyjskiego agenta. Zbierał informacje o dostawach zachodniej broni

11.08.2022 13:58
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała rosyjskiego agenta, który szpiegował na rzecz Rosjan. Interesowały go tajne informacje o imporcie na Ukrainę sprzętu wojskowego na potrzeby jednostek Sił Zbrojnych.