Redakcja Polska

Na Ukrainie zatrzymano rosyjskiego agenta. Zbierał informacje o dostawach zachodniej broni

11.08.2022 13:58
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała rosyjskiego agenta, który szpiegował na rzecz Rosjan. Interesowały go tajne informacje o imporcie na Ukrainę sprzętu wojskowego na potrzeby jednostek Sił Zbrojnych.
Zatrzymany mężczyzna
Zatrzymany mężczyznaFot.: SBU

Otrzymane informacje okupanci planowali wykorzystać do przeprowadzenia ataków rakietowych na ukraińskie obiekty infrastruktury krytycznej służące do transportu zagranicznej broni. "Ponadto w przypadku otrzymania materiałów wywiadowczych okupanci zamierzali wykorzystać je do zerwania umów międzynarodowych naszego państwa z krajami partnerskimi w dziedzinie obronności" - podało SBU.

Według śledczych zdrajcą jest mieszkaniec Kijowa, który podawał się jako ekspert wojskowy. Ustalono, że został zwerbowany przez członka sztabu rosyjskich służb specjalnych do prowadzenia działań rozpoznawczych i dywersyjnych na terenie regionu kijowskiego - podały ukraińskie służby.

Mężczyźnie zostały przedstawione zarzuty zdrady stanu, został on też zatrzymany w areszcie.


Źródło: hromadske.radio

Zobacz więcej na temat: Ukraina wojna na Ukrainie

Polska przekazuje broń Ukrainie. Szef MON zapewnia: nie obniżamy naszych zdolności obronnych

11.08.2022 09:44
Przekazanie sprzętu wojskowego na Ukrainę nie obniżyło naszej obronności i nie naruszyło gwarancji bezpieczeństwa - stwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON zaznaczył w rozmowie z tygodnikiem katolickim "Niedziela", że to było naszym dziejowym obowiązkiem, bo Ukraińcy walczą o wolność swoją, Polski i Europy.

Białoruś: wybuchy na lotnisku, gdzie bazują rosyjskie samoloty

11.08.2022 10:23
Serię wybuchów było słychać w nocy ze środy na czwartek na białoruskim lotnisku, gdzie bazują rosyjskie samoloty – podali na Telegramie blogerzy z projektu Biełaruski Hajun, monitorujący ruchy wojsk i uzbrojenia na Białorusi. Władze Białorusi zaprzeczyły wybuchom.

Zdjęcia satelitarne potwierdzają duże zniszczenia na rosyjskim lotnisku wojskowym na Krymie

11.08.2022 11:59
Co najmniej osiem uszkodzonych samolotów wojskowych i zniszczone budynki widać na zdjęciach satelitarnych rosyjskiej bazy lotniczej na anektowanym Krymie, gdzie doszło we wtorek do szeregu eksplozji – opisują w czwartek stacja BBC i dziennik „New York Times”.

"Operacja polska" NKWD. 85 lat temu padł rozkaz o eksterminacji 111 tys. Polaków​

11.08.2022 13:27
"Rozkazuję od 20 sierpnia 1937 roku rozpocząć szeroką operację prowadzącą do pełnej likwidacji terenowych jednostek Polskiej Organizacji Wojskowej i przede wszystkim jej dywersyjno - szpiegowskich i powstańczych kadr w przemyśle, transporcie, sowchozach i kołchozach" – to pierwsze słowa zbrodniczego rozkazu nr 00485 wydanego 11 sierpnia 1937 na polecenie Stalina przez Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Nikołaja Jeżowa.