Redakcja Polska

Berlin dał zielone światło dla dostawy 18 haubic RCH-155 na Ukrainę

17.09.2022 15:05
Po tygodniach wahań rząd Niemiec przychylił się do prośby Ukrainy o dostarczenie dodatkowej broni artyleryjskiej. Według informacji gazety "Welt am Sonntag" chodzi o 18 sztuk haubic RCH-155 o wartości 216 mln euro, które Kijów chce zamówić w firmie Krauss-Maffei Wegmann (KMW).
Niemcy mają dostarczyć Ukrainie 18 sztuk haubic RCH-155 Czytaj więcej na https:wydarzenia.interia.plraportyraport-ukraina-rosjaaktualnoscinews-niemcy-dostarcza-ukrainie-18-haubic-rch-155-kijow-prosil-o-t,nId,6291748utm_source=pasteutm_medium=pasteutm_campaign=chrome
Niemcy mają dostarczyć Ukrainie 18 sztuk haubic RCH-155 Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-niemcy-dostarcza-ukrainie-18-haubic-rch-155-kijow-prosil-o-t,nId,6291748#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chromeFot.: mil.in.ua / materiały prasowe

Jak poinformował w piątek zapytany o to ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk, rząd federalny wyraził zgodę na eksport i finansowanie broni. - To bardzo przyczyni się do ogromnego wzmocnienia siły zbrojnej ukraińskiej armii - powiedział Melnyk. "Mam nadzieję, że rząd federalny będzie nadal konsekwentnie podążał tą drogą".

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow wysłał prośbę do niemieckiej minister obrony Christine Lambrecht już 14 lipca. Według ukraińskich źródeł rządowych, prośba o haubice RCH-155 była kilkakrotnie omawiana w niemieckim rządzie, ale nie podjęto żadnej decyzji. "Przez wiele tygodni nie było oficjalnej odpowiedzi, ale teraz jest" - pisze "Welt am Sonntag".

RCH 155 jest rozwinięciem samobieżnej haubicy 2000, której 10 sztuk zostało już przekazanych Ukraińcom.


PAP/dad

"Kanibalizacja naszych wojsk". Niemcy wymyślają kolejny powód, by odwlec wysłanie czołgów na Ukrainę

17.09.2022 09:46
Przewodniczący Związku Żołnierzy Niemieckich (Bundeswehrverband) Andre Wuestner włączył się w debatę na temat dostaw czołgów bojowych na Ukrainę i przestrzegł, że takie działania osłabiają niemiecką armię. - Każda pojedyncza dostawa prowadzi do osłabienia Bundeswehry - stwierdził.

Kontrofensywa Ukrainy. Raport: Rosjanie będą uparcie bronić się w obwodzie charkowskim

17.09.2022 11:57
Rosjanie będą najpewniej prowadzić uporczywą obronę w obwodzie charkowskim na linii pomiędzy rzeką Oskoł i miejscowością Swatowe (obwód ługański), ponieważ zapewnia ona kontrolę nad ważną trasą zaopatrzenia z terytorium Rosji oraz osłania okupowaną część Donbasu – podaje w sobotę brytyjski resort obrony.

Andrzej Duda: rozumiemy rosyjski imperializm lepiej niż Zachód, bo mamy doświadczenia historyczne

17.09.2022 16:00
Polska i inne kraje regionu rozumieją Rosję lepiej niż Zachód - pisze prezydent Andrzej Duda w tekście opublikowanym przez litewskiego nadawcę publicznego LRT. Przy okazji zwraca uwagę na to, że data agresji Związku Radzieckiego na Polskę nie jest na Zachodzie tak powszechnie znana, jak data wybuchu II wojny światowej.