Redakcja Polska

Mark Hamill - legendarny Luke z "Gwiezdnych Wojen" - włączył się w pomoc Ukrainie

30.09.2022 11:57
Amerykański aktor Mark Hamill, znany z roli Luke’a Skywalkera w serii "Gwiezdne Wojny”, został ambasadorem platformy United24, która będzie zbierała fundusze na drony dla Ukraińców broniących kraju przed rosyjską agresją – podał w piątek dziennik "Guardian".
Wołodymyr Zełenski i Mark Hamill podczas wspólnej rozmowy
Wołodymyr Zełenski i Mark Hamill podczas wspólnej rozmowyFot.: Володимир Зеленський /Facebook Źródło: https://www.facebook.com/zelenskiy.official

"Mam zaszczyt być ambasadorem Armii Dronów i pomagać prezydentowi (Ukrainy Wołodymyrowi) Zełenskiemu oraz Ukraińcom w każdy możliwy sposób” – napisał Hamill na Twitterze

Według "Guardiana” aktor będzie pomagał zbierać pieniądze na wsparcie obrońców Ukrainy w ramach rozpoczętego przez ukraiński rząd projektu Armia Dronów, którego celem jest zakup bezzałogowców. Armia Dronów ma monitorować mierzącą prawie 2,5 tys. km linię frontu i ułatwić skuteczne odpowiedzi na ataki wroga.

O roli Hamilla jako ambasadora platformy United24 poinformowało również biuro prezydenta Ukrainy. "Jest on pierwszym ambasadorem, który pomaga zbierać fundusze na wsparcie naszych obrońców, Armię Dronów. To trudna, ale bardzo ważna misja (…) Dziękujemy ci za wsparcie dla Ukraińców w naszej walce o wolność” – napisano.


PAP/dad

Stany Zjednoczone przekażą Polsce niemal 290 mln dolarów na obronność

29.09.2022 17:39
Prawie 290 milionów dolarów na rzecz wsparcia militarnego Polski przekażą Stany Zjednoczone w ramach projektu Foreign Military Financing. Jak podaje ambasada USA w Polsce, Kongres zatwierdził przyznanie naszemu krajowi środków w wysokości około 288 milionów 600 tysięcy dolarów. Deklaracja wsparcia ze strony USA padła z ust sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena 8 września w Kijowie.

Szymon Szynkowski vel Sęk: reakcją na pseudoreferenda powinna być jeszcze większa pomoc dla Ukrainy

30.09.2022 08:52
Jak skomentował wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, reakcją na pseudoreferenda powinna być jeszcze większa i szybsza pomoc dla Ukrainy, w tym przede wszystkim wsparcie militarne. - Chcielibyśmy, żeby wszyscy byli zaangażowanie w pomoc tak jak USA, Polska i kraje bałtyckie - podkreślił.

Wybuch przy Nord Stream mógł uszkodzić szwedzko-polski kabel

30.09.2022 10:55
Zbadamy, czy wskutek wybuchu przy gazociągu Nord Stream uszkodzeniu nie uległ także podmorski kabel elektryczny SwePol Link, łączący Szwecję z Polską - poinformował w czwartek szwedzki operator sieci energetycznej Svenska Kraftnat.