Redakcja Polska

Kontrowersyjna ankieta Elona Muska na Twitterze. Żaryn pisze do miliardera i poprawia jego błędy

04.10.2022 14:50
Elon Musk opublikował na Twitterze ankietę z postulatami, których spełnienie jego zdaniem miałoby doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie. Sprawa wywołała falę komentarzy. Głos zabrał też pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP. "Jesteś miliarderem i nie masz nikogo do korekty tweetów?" - napisał do Muska i poprawił mu błędy w ankiecie, dodając, że to "na koszt firmy".
Kontrowersyjna ankieta Elona Muska na Twitterze. Stanisław  Żaryn wytyka miliarderowi błędy i poprawia jego ankietę ws. Ukrainy
Kontrowersyjna ankieta Elona Muska na Twitterze. Stanisław Żaryn wytyka miliarderowi błędy i poprawia jego ankietę ws. UkrainyPAP/DPA/Patrick Pleul

W ankiecie Elona Muska pojawiły się cztery postulaty. Ich spełnienie według miliardera mogłoby doprowadzić do pokoju między Ukrainą i Rosją. Internauci mogą głosować "tak" lub "nie" w zależności od tego, czy zgadzają się z propozycjami czy nie. Udział w ankiecie do tej pory wzięło blisko 2,5 mln osób.

Cztery postulaty z ankiety Muska to:

"Ponowne wybory pod nadzorem ONZ w regionach, które zostały przez Rosję anektowane, przy czym Rosja odchodzi, jeśli taka jest wola ludu",
"Krym formalnie należy do Rosji, tak jak to było od 1783 r. (aż do pomyłki Chruszczowa)",
"Zapewnione dostawy wody na Krym",
"Ukraina pozostaje neutralna".

Miliarder ostrzegł ponadto w kolejnych wpisach, że Rosja może przeprowadzić mobilizację na większą skalę i rozpocząć "wojnę totalną". "Zwycięstwo Ukrainy w wojnie totalnej jest mało prawdopodobne. Jeśli zależy wam na narodzie ukraińskim, zabiegajcie o pokój" - stwierdził.

"Nie masz nikogo do korekty tweetów?"

Elonowi Muskowi odpowiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Cześć, @elonmusk, żartujesz sobie? Jesteś miliarderem i nie masz nikogo do korekty tweetów?" - zapytał, po czym na ankiecie Muska zaznaczył na czerwono błędy:

"Fałszywe wybory anektowanych regionów odbywały się pod nadzorem okupanta. Rosja odchodzi, bo taka jest wola ludu",
"Kreml formalnie zostawia Ukrainę w spokoju, ponieważ od 1991 roku jest ona niepodległym państwem",
"Rosja zapewnia materiały do odbudowy Krymu",
"Rosja zostaje zdemilitaryzowana".

Komentarze do kuriozalnej ankiety Muska opublikowali też między innymi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz jego doradca Mychajło Podolak. Zełenski zamieścił na Twitterze swoją ankietę z propozycją, aby użytkownicy odpowiedzieli na pytanie "Którego Elona Muska wolą: tego, który popiera Ukrainę, czy tego, który popiera Rosję?".

Mychajło Podolak napisał w swoim tweecie, że ma "lepszy plan pokojowy", zgodnie z którym należy "wyzwolić terytoria ukraińskie włącznie z anektowanym Krymem", doprowadzić do demilitaryzacji Rosji i pozbawienia jej broni nuklearnej oraz postawić przed sądem zbrodniarzy wojennych.

Z kolei mer Kijowa Witalij Kliczko pyta Muska "czy są tam w kosmosie jeszcze jakieś inne odpowiedzi?" Dodał, że "na ziemi nasza odpowiedź na rosyjskiego agresora jest jedna", po czym wkleił swoje zdjęcie z zaciśnięta pięścią.


PAP/IAR/dad

"Ukraina musi wygrać tę wojnę". Mariusz Błaszczak zapewnia, że Polska będzie dalej wspierać Kijów

04.10.2022 13:23
Niezmiernie ważne jest, by Ukraina miała możliwość wypchnięcia Rosjan poza zajęte terytoria; musimy zmaksymalizować presję na Rosję, by ograniczyć jej zdolności do podejmowania działań - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas Warsaw Security Forum.

104 lata temu generał Józef Haller objął dowództwo Armii Polskiej we Francji

04.10.2022 12:52
Nazywana też Błękitną Armią, od koloru mundurów, była najliczniejszą polską formacją wojskową na obczyźnie podczas I wojny światowej.

Współpraca Instytutu Pamięci Narodowej z Narodowym Archiwum Uzbekistanu

04.10.2022 14:12
Prezes IPN Karol Nawrocki podpisał umowę o współpracy z Agencją "Uzarchiv". Uroczystość była częścią obchodów upamiętniających 80. rocznicę formowania się Armii generała Władysława Andersa w Uzbekistanie.