Redakcja Polska

Banksy - legenda street artu - opublikował w sieci film o swoim pobycie na Ukrainie

18.11.2022 09:25
Brytyjska gwiazda street artu Banksy zamieścił na swoim profilu na Instagramie wideo, pokazujące jak maluje prace na ścianach zniszczonych budynków w rejonie Kijowa. W filmie słychać również syrenę alarmową, a mieszkańcy Kijowa rozmawiają o wydarzeniach wojny i komentują prace artysty. Niektórzy nie powstrzymują oburzenia.
Mural przedstawiający chłopca rzucającego o ziemię mężczyznę w dżudoce z czarnym pasem. Władimir Putin ma czarny pas w dżudo, często pokazywał się w propagandowych filmach na macie.
Mural przedstawiający chłopca rzucającego o ziemię mężczyznę w dżudoce z czarnym pasem. Władimir Putin ma czarny pas w dżudo, często pokazywał się w propagandowych filmach na macie. PAP/Vladyslav Musiienko

Pierwsze prace Banksy'ego zauważyli jego fani na Placu Niepodległości w Kijowie i w Borodziance. Później sam artysta potwierdził autorstwo 7 prac w Kijowie, Irpieniu, Hostomelu i Borodziance.

Wideo, w tle którego rozbrzmiewa jedna z najsłynniejszych ukraińskich piosenek autorstwa zakatowanego przez KGB w 1979 roku kompozytora, poety i piosenkarza Wołodymyra Iwasiuka "Czerwona Ruta", wykonywana przez uliczne muzykantki, jest nagrane w przejściu podziemnym na Majdanie Nezałeżnosti (Niepodległości) w Kijowie, nieopodal którego artysta narysował dzieciaków "huśtających się" na jeżu przeciwpancernym. W tym filmiku, który można obejrzeć pod tym linkiem, Banksy oświadczył, iż solidaryzuje się z narodem ukraińskim.

 

 

Po publikacji filmiku na Instagramie ukraińscy użytkownicy tej sieci społecznościowej licznie zaczęli komentować go i dziękować artyście za wsparcie Ukrainy, podkreślając, że bardzo doceniają jego wsparcie. Również w ukraińskim segmencie Facebooka filmik Banksy’ego stał się bardzo popularny. Użytkownicy tej sieci również dziękują artyście, a jedna z osób wyznała, że "Banksy zmienił moją percepcję tego gatunku, który niegdyś był przeze mnie nielubiany".

Oksana, 19-letnia mieszkanka podkijowskiej Buczy, po pierwszych publikacjach nt. pojawienia się dzieł słynnego artysty na ścianach zburzonych budynków, pojechała do Borodzianki, by na własne oczy je zobaczyć. "Nie spodziewałam się, że zobaczę tak dużo osób, które już w sobotę licznie przyjechali na tę uliczną wystawę w ruinach” – mówiła młoda kobieta.

11 listopada na swojej stronie na Instagamie Banksy opublikował zdjęcie, podpisane krótko "Borodyanka, Ukraine", którym potwierdził autorstwo swego graffiti na ścianie jednego ze zburzonych bloków przez rosyjską rakietę w Borodziance. Później w rozmowie z "The Art Newspaper" artysta potwierdził, że jest autorem serii murali stworzonych w ostatnich dniach w Kijowie, Borodziance oraz Irpieniu.


PAP/dad

Andrzej Poczobut: nie wybieramy czasów, w których mamy żyć, ale wybieramy, jak żyjemy

17.11.2022 14:47
Działacz mniejszości polskiej na Białorusi, dziennikarz Andrzej Poczobut, który czeka na proces w więzieniu w Grodnie, napisał, że sił dodaje mu pamięć o więźniach politycznych stalinizmu. Prześladowanemu przez reżim Aleksandra Łukaszenki Polakowi grozi wieloletni wyrok. Został aresztowany w marcu ubiegłego roku. Jego żona Oksana na Facebooku przytoczyła fragment listu otrzymanego niedawno od Andrzeja, który, nie tracąc przy tym pogody ducha, opisuje w nim oczekiwanie na proces.

Najemnicy z grupy Wagnera dokonali co najmniej 40 egzekucji we własnych szeregach

17.11.2022 15:58
Najemnicy z grupy Wagnera dokonali już co najmniej 40 egzekucji we własnych szeregach; bez procesu zabija się ich za pięć rodzajów "przewinień" - powiedziała obrończyni praw człowieka, przewodnicząca niezależnej organizacji pozarządowej (NGO) Ruś Siedząca, Olga Romanowa w rozmowie z kanałem Możem Objasnit na Telegramie.

Sekretarz stanu USA zapewnił o pełnym zaufaniu do śledztwa polskich władz ws. eksplozji w Przewodowie

17.11.2022 16:15
Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w czwartek, że ma pełne zaufanie do śledztwa, jakie polskie władze prowadzą w sprawie eksplozji w Przewodowie. Podkreślił jednak, że niezależnie od wyników dochodzenia winę za ten tragiczny incydent ponosi Rosja.