Polskie Radio
Section05
Banksy

Dali, Picasso, Warhol, Banksy i inni. Sztuka XX i XXI w. na wystawie w Rzeszowie

"Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich" to tytuł wystawy, którą można oglądać w Galerii BWA w Rzeszowie. - Jest to swoista podróż po historii sztuki, tej najnowszej, czyli XX i XXI wieku. Zaczynamy od samego początku ubiegłego wieku, gdzie możemy oglądać Chagalla, Miró czy Légera, potem przechodzimy przez okres międzywojnia i surrealizmu, aż dochodzimy do sztuki doskonale nam już znanej, pop artu i street artu - mówił w Dwójce Piotr Rędziniak, dyrektor instytucji.
Zobacz więcej na temat:  sztuka współczesna wystawa Rzeszów Paweł Siwek Banksy Andy Warhol Salvador Dali Pablo Picasso KULTURA Dwójka galeria Fundacja Książąt Czartoryskich

Współtwórca dokumentu "Murale": wielkie dzięki Banksy!

- Nazwaliśmy to "immersive experience", czyli doświadczenie, w które możemy się zagłębić, możemy przez chwilę być w tym świecie. Projekt jest zbudowany wokół skanów 3D murali, które Banksy wykonał w okolicach Kijowa. W sumie w listopadzie zeszłego roku powstało ich siedem. W niezmienionej postaci obecnie istnieją cztery z nich. Skan 3D to forma zbierania danych i tworzenia trójwymiarowego modelu - mówił w Dwójce Maciej Żemojcin, współtwórca polsko-ukraińskiego filmu dokumentalnego pt. "Murale".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina dokument Banksy FILM Dwójka Paweł Siwek Ukraina

Graffiti: prawdziwa sztuka czy bohomazy szpecące mury?

Mają różną formę: od mniej lub bardziej skomplikowanych znaków czy słów po zajmujące całe ściany murale. Graffiti stały się nieodłącznym elementem miasta, choć nie przez wszystkich akceptowanym: tam, gdzie jedni widzą interesującą sztukę ulicy, dla innych wciąż są jedynie przejawem wandalizmu. Warto jednak pamiętać, że np. dzieła Banksy'ego, legendy street artu, sprzedawane są za miliony dolarów.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA graffiti Józef Niewiarowski Łukasz Sobolewski Trójka Banksy

Słynna, zniszczona praca Banksy'ego sprzedana. Osiągnęła zawrotną cenę

16 milionów funtów - za tyle sprzedano w Londynie słynną - zniszczoną - pracę Banksy'ego. Trzy lata temu, tuż po tym, jak "Dziewczynkę z balonikiem" wylicytował anonimowy nabywca, na oczach klientów domu aukcyjnego dzieło uległo częściowej autodestrukcji. To, co z niego zostało, sprzedało się właśnie w Sotheby's za sumę wielokrotnie większą niż oryginał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT SZTUKA Banksy

Obraz Banksy'ego będący hołdem dla służby zdrowia trafi na aukcję. Dzieło może osiągnąć cenę 3,5 mln funtów

Obraz Banksy'ego, brytyjskiego artysty street-artowego, na którym chłopiec zamiast leżących w koszu figurek Batmana i Supermana wybiera do zabawy nową superbohaterkę - pielęgniarkę walczącą z pandemią koronawirusa, zostanie sprzedany na aukcji - poinformował dom aukcyjny Christie's.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus COVID-19 Wielka Brytania Banksy SZTUKA Europa

Najbardziej tajemniczy artysta świata. Kim jest Banksy?

- Banksy pojawia się często w miejscach, na które skierowane są oczy całego świata. W jego przypadku marketing działał bardzo mocno, świadomie wykonywał pewne kroki, co przekładało się na popularność i ceny jego prac - powiedział Marcin Rutkiewicz, artysta, kurator, znawca graffiti i street artu, autor tekstów i książek poświęconych tej tematyce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Banksy SZTUKA Monika Małkowska