Redakcja Polska

Rosjanie zasiedlają Mariupol. Ukraińskie władze mówią o dziesiątkach tysięcy cywilów

20.11.2022 16:06
Rosyjscy cywile wprowadzają się do wyludnionego i zrujnowanego Mariupola, a władze okupacyjne budują dla nich nowe budynki - informuje w mediach społecznościowych doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera tego miasta, Petro Andriuszczenko. Pod koniec przyszłego roku może tam mieszkać nawet 100 tysięcy Rosjan - dodaje.
Audio
  • Rosjanie coraz częściej skarżą się na depresję. Jak napisała agencja informacyjna RBK, ma to związek z prowadzoną przez Władimira Putina inwazją na Ukrainę i ogłoszoną we wrześniu częściową mobilizacją. -„Ludzie nie tylko nie wiedzą, czy mogą planować przyszłość, ale też zadają najprostsze pytanie - jak żyć?” - tłumaczą rosyjscy psychologowie nieza
Lojalne wobec Kijowa władze Mariupola oceniają, że w przyszłym roku w mieście może być nawet 100 tys. Rosjan
Lojalne wobec Kijowa władze Mariupola oceniają, że w przyszłym roku w mieście może być nawet 100 tys. RosjanAlexei Alexandrov/Associated Press/East News

"Na dziś, w Mariupolu jest już prawie 30 tys. cywilnych okupantów - obywateli Rosji. Bez korpusu wojskowego" - napisał doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola, Petro Andriuszczenko, w komunikatorze Telegram. Jak dodał, wiosną do miasta "na czas odbudowy" mają przybyć z Rosji członkowie rodzin tych osób.

W przypadku przedłużającej się okupacji Mariupola, pod koniec 2023 roku liczba zasiedlonych w mieście Rosjan może sięgnąć 100 tys. Dane te nie obejmują wojskowych - zaznaczył doradca mera.

Obawy o nową falę czystek

Według niego to dla Rosjan budowane są nowe budynki w mieście. Jednocześnie mieszkańcy Mariupola, wysiedleni ze zburzonych domów, nie mają możliwości otrzymania mieszkania.

W związku z problemami w tym względzie mieszkańcy złożyli zbiorową skargę. W celu zdławienia wszelkich oznak społecznego niezadowolenia, w mieście dojdzie do nowej fali "czystek" - zaalarmował Andriuszczenko.

Przed rosyjską pełnowymiarową napaścią na Ukrainę w Mariupolu żyło ok. 430 tys. osób. Według ONZ miasto opuściło ok. 350 tys. mieszkańców. Nie jest możliwe dokładne oszacowanie liczby ofiar agresji w Mariupolu. Ukraińskie władze przypuszczają, że mogły tam zginąć dziesiątki tysięcy cywilów. 

Rosjanie szykują się do walki

Liczba rosyjskich żołnierzy w Mariupolu wzrosła ostatnio siedmio-dziesięciokrotnie. Rosjanie budują fortyfikacje i ściągają sprzęt wojskowy - mówi Petro Andriuszczenko, doradca mera miasta. Jak dodaje, Rosjanie nie chcą oddać Mariupola w taki sposób jak Chersonia.

 
PAP/IAR/dad

Ambasador Ukrainy w Polsce: aby świat czuł się bezpiecznie, trzeba zmusić Rosję do wycofania się z Ukrainy

20.11.2022 11:55
Rosja dalej stosuje terroryzm i bezczelnie atakuje nas wszystkich, łamiąc prawo międzynarodowe. Aby świat czuł się bezpiecznie, trzeba zmusić Rosję do wycofania się z Ukrainy - napisał w niedzielę w mediach społecznościowych ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz po kolejnych alarmach w swoim kraju.

Silne eksplozje na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie

20.11.2022 14:37
Na terenie i w pobliżu kontrolowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy doszło w sobotę wieczorem i w niedzielę rano do silnych wybuchów - poinformowała w komunikacie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Prezes PiS: sukces Ukrainy w wojnie z Rosją będzie również triumfem Polski

20.11.2022 15:28
- Wygrana Ukrainy w wojnie z Rosją byłaby też wielkim triumfem Polski i w ogóle zachodniego świata - mówił w Gliwicach prezes PiS Jarosław Kaczyński.