Redakcja Polska

Zimowa wojna Putina. "Musimy spodziewać się kolejnych uchodźców z Ukrainy"

29.11.2022 14:07
- Musimy spodziewać się kolejnych uchodźców z Ukrainy w Europie - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed rozpoczęciem spotkania ministrów spraw zagranicznych Sojuszu w Bukareszcie.
Dystrybucja pomocy humanitarnej w Iziumie
Dystrybucja pomocy humanitarnej w IziumieEPA/Sergey Kozlov

Stoltenberg zwrócił uwagę, że Rosja, atakując cele cywilne, chce złamać wolę walki Ukraińców. Wyraził przekonanie, że to się nie uda. Powtórzył jednocześnie, że NATO powinno robić jeszcze więcej, by Rosja nie wygrała wojny. W przeciwnym razie będzie to sygnał dla innych autorytarnych przywódców, że mogą osiągać swoje cele, sięgając po metody siłowe - zaznaczył.

Chłód jako broń

Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy przemawiała sekretarz generalny NATO, na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Wcześniej w sieciach społecznościowych informowano o aktywności rosyjskiego lotnictwa wojskowego i marynarki wojennej na Morzu Czarnym. - Putin ponosi porażkę na Ukrainie. Odpowiada zwiększoną brutalnością, atakując infrastrukturę gazową, linie wysokiego napięcia, próbując pozbawić Ukraińców wody, prądu, światła i ogrzewania. Musimy wspierać Ukrainę, bo widzimy, że Putin próbuje użyć zimy jako broni, sprowadzając ogromne cierpienie na naród ukraiński - mówił Jens Stoltenberg.

- Należy spodziewać się dalszych ataków - podkreślił Stoltenberg, zwracając uwagę, że gdy siły rosyjskie nie radzą sobie na polu bitwy, intensyfikują ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy.

- Prezydent Putin i Rosja zademonstrowały gotowość do zadawania ogromnego cierpienia i brutalności nieznanych od II wojny światowej - dodał.IAR/PAP/dad

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

29.11.2022 11:23
Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg we wtorek na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.

Piekło wojny na Ukrainie. W Brukseli wystawa zdjęć ukazujących cierpienia ukraińskich dzieci

29.11.2022 12:30
"Dzieci na wojnie" - tak zatytułowana jest wystawa zdjęć w Brukseli ukazująca cierpienia ukraińskich dzieci w wyniku rosyjskiej agresji. Jej inicjatorami są ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy, misja Ukrainy przy Unii Europejskiej i organizacje pozarządowe.

Czesi chcą odłączenia rosyjskich budynków od prądu i wody. "Dajmy posmakować im ich własnej zupy"

29.11.2022 13:14
Czesi napisali petycję, by przerwać dostawy wody i prądu oraz wyłączyć ogrzewanie we wszystkich budynkach w Pradze należących do Rosji - donosi portal TVP.Info. To odpowiedź na masowe ataki rakietowe na Ukrainę, które pozbawiają mieszkańców tych dóbr. Współtwórcą zbiórki podpisów jest czeska inicjatywa "Broń dla Ukrainy".