Redakcja Polska

Rozbito grupę przestępczą organizującą nielegalną migrację z Białorusi do państw Unii

08.12.2022 13:26
Służby z Polski, Estonii, Niemiec, Litwy i Łotwy, w ramach wspólnej operacji koordynowanej przez Europol, rozbiły grupę przestępczą organizującą nielegalne przekroczenia granicy z Białorusi do państw Unii Europejskiej. Przychód grupy przestępczej (łącznie zatrzymanych zostało 60 osób) rozbitej wspólnie przez służby państw UE działające w ramach grupy powołanej przez Europol, oszacowano na około 16 milionów euro,
SG: służby rozbiły grupę przestępczą organizującą nielegalną migrację z Białorusi do państw UE
SG: służby rozbiły grupę przestępczą organizującą nielegalną migrację z Białorusi do państw UEŹródło: Straż Graniczna @Straz_Graniczna

Jak poinformowała Straż Graniczna, funkcjonariusze SG z Nadbużańskiego Oddziału SG zatrzymali podczas wczorajszych działań 51-letniego obywatela Polski, który organizował nielegalną migrację z Białorusi. Jak przekazała SG w komunikacie, mężczyzna jest właścicielem przedsiębiorstwa taksówkarskiego i użyczał pojazdów w celu przewozu nielegalnych migrantów. Prokurator zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.
W tej sprawie funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG zatrzymali już łącznie 23 osoby (8 obywateli Polski, 9 obywateli Ukrainy, 2 obywateli Tunezji, 2 obywateli Gruzji, obywatela Iraku i Białorusi), członków międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu organizowanie cudzoziemcom przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom z terytorium Białorusi i Litwy do Polski oraz dalej do krajów Europy Zachodniej.

Siatka przestępcza składała się głównie z obywateli Syrii i Turcji. Migranci płacili nawet 15 000 euro za pełną usługę przemytu z kraju pochodzenia przez Rosję i Białoruś do Niemiec, czy Wielkiej Brytanii. Płatności były dokonywane za pośrednictwem podziemnego systemu finansowego hawala. Hawaladarzy przebywający w Berlinie (Niemcy) dokonywali również płatności dla kierowców, poprzez pośredników (kasjerów grupy), po otrzymaniu potwierdzenia wykonania przewozu i dotarciu przez migrantów do miejsca docelowego.

Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.


IAR/dad

Wicepremier Gliński dla czeskiego tygodnika: pomoc dla Ukrainy jest naszą cywilizacyjną powinnością

08.12.2022 11:22
"Wsparcie dla Ukrainy jest niezbędne dla powrotu bezpieczeństwa. To nasz cywilizacyjny obowiązek wobec sąsiedniego państwa, przyszłości i naszej kultury" - napisał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w artykule opublikowanym w czwartek w czeskim tygodniku Echo.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina: stosunki Polska-USA są nadzwyczajne

08.12.2022 11:47
Stosunki pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi są bardzo nadzwyczajne, ale jest też stały roboczy kontakt pomiędzy dwoma szefami dyplomacji - powiedział w czwartek rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina.