Redakcja Polska

Rosjanie nasilają represje na okupowanym Krymie

21.12.2022 10:03
Żołnierze i siły bezpieczeństwa przeprowadzają masowe przeszukania w wioskach, gdzie mieszkają Tatarzy krymscy i aresztują ich pod byle pretekstem
Audio
  • Przypadki terroru wobec ludności cywilnej stają się powszechne - informuje Achtem Czijgoz - Wiceprzewodniczący Madżlisu Tatarów Krymskich [posłuchaj]
ZO ONZ przyjęło rezolucję, potępiającą łamanie przez Rosję praw człowieka na Krymie
ZO ONZ przyjęło rezolucję, potępiającą łamanie przez Rosję praw człowieka na KrymieFSB / TASS / Forum

Rosjanie nasilają represje na okupowanym Krymie. Żołnierze i siły bezpieczeństwa przeprowadzają masowe przeszukania w wioskach, gdzie mieszkają Tatarzy krymscy i aresztują ich pod byle pretekstem.

Przypadki terroru wobec ludności cywilnej stają się powszechne - informuje Achtem Czijgoz - Wiceprzewodniczący Madżlisu Tatarów Krymskich: "Codziennie mamy do czynienia z terrorem. To się nie skończy, dopóki Ukraina nie wyzwoli Krymu. A kiedy to już nastąpi - wyjdą na jaw wszystkie zbrodnie, popełnione tam przez Rosjan. I wiem, że skala tego okrucieństwa będzie tak samo wielka jak to, co widzieliśmy na wyzwolonych dotąd terenach. 

Wiceprzewodniczący Madżlisu zwrócił uwagę, że regularne przeszukania i zatrzymania to odwet za coraz aktywniejsze działania ukraińskich sił zbrojnych i ruchu partyzanckiego na okupowanych terenach. Przypomniał, że wczoraj konwój z rosyjskim sprzętem wojskowym został zaatakowany w pobliżu punktu kontrolnego Czongar,140 km od linii frontu.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Krym wojna na Ukrainie Rosja

Marszałek Elżbieta Witek o wspólnej deklaracji po szczycie Platformy Krymskiej

25.10.2022 15:00
Marszałek Sejmu przekazała, że przedstawiciele ponad 50 państw, którzy biorą udział w pierwszym parlamentarnym szczycie Platformy Krymskiej, przyjmą wspólną deklarację o wsparciu Ukrainy w walce z rosyjską agresją

Armia Ukrainy wyzwoli do stycznia Mariupol i Melitopol, a następnie Krym? Opinia gen. Bena Hodgesa

13.11.2022 10:23
Według byłego dowódcy sił lądowych USA w Europie, emerytowanego generała broni Bena Hodgesa, taki scenariusz jest możliwy.

"Możemy wejść na Krym w grudniu". Wiceminister obrony Ukrainy podał możliwy termin końca wojny

19.11.2022 18:31
- Wojska ukraińskie mogą wrócić na Krym przed końcem grudnia, a cała wojna z Rosją zapewne zakończy się do wiosny - powiedział ukraiński wiceminister obrony Wołodymyr Hawryłow w wyemitowanym w sobotę wywiadzie dla brytyjskiej stacji Sky News.