Redakcja Polska

Ukraińska obrona przeciwlotnicza coraz skuteczniejsza

30.12.2022 15:03
Ukraińska obrona przeciwlotnicza staje się coraz bardziej skuteczna - uważają tamtejsi eksperci. Podczas wczorajszego rosyjskiego zmasowanego ataku Ukraińcom udało się strącić zdecydowaną większość rosyjskich rakiet. Szczelność ukraińskiej obrony może jeszcze bardziej wzrosnąć wraz z przybyciem nad Dniepr systemu obrony Patriot.
Rośnie skuteczność ukraińskiego systemu przeciwrakietowego. To zasługa sprzętu i szkoleń
Rośnie skuteczność ukraińskiego systemu przeciwrakietowego. To zasługa sprzętu i szkoleńMircea Moira/shutterstock

Skuteczność obrony podczas wczorajszego zmasowanego ataku była duża w skali całego kraju - na 69 rakiet ukraińska obrona zestrzeliła 54. Jak wskazuje ekspert wojskowy Petro Czernyk to wynik zarówno dodatkowego zachodniego sprzętu, jak i wrastającego doświadczenia ukraińskich żołnierzy.

Jak podkreśla, w ciągu ostatnich miesięcy partnerzy Ukrainy dostarczyli szereg kompleksów przeciwlotniczych wysokiej jakości. Jak dodaje, z każdym dniem wzrasta też nasze doświadczenie, bo należy pamiętać, że obrona przeciwlotnicza to w dużej mierze skomplikowane algorytmy matematyczne, które obliczane są przez wysokiej klasy specjalistów.

Ekspert zaznacza, że zdolność ukraińskiej obrony przeciwlotniczej wzrośnie wraz z przybyciem amerykańskiej baterii wyrzutni Patriot. Zacznie ona być jednak używana dopiero za kilka miesięcy, bowiem musi ona m.in. być zintegrowana z ukraińskim systemem obrony przeciwlotniczej.


IAR/dad

Chersoń. Jedno z najbardziej doświadczonych wojną miast Ukrainy. Piekło codziennych ostrzałów

30.12.2022 11:45
Chersoń jest po Mariupolu najbardziej doświadczonym wojną miastem Ukrainy. Po kilku miesiącach rosyjskiej okupacji, która była trudnym okresem dla mieszkańców miasta, kiedy znikali policjanci i działacze proukraińscy, gdy w katowniach znęcano się nad ludźmi, zaczął się nowy koszmar. Codzienne ostrzały. Całe miasto jest narażone. Pociski uderzyły w budynek administracji i w inne ważne miejsca, ale mieszkańcy zwykłych bloków mieszkalnych też nie mogą czuć się bezpiecznie. 

Coraz więcej rosyjskich cyberataków wymierzonych w polską sieć. Celem m.in. strona Sejmu

30.12.2022 12:09
W polskiej cyberprzestrzeni identyfikowanych jest coraz więcej incydentów, w tym ataków przeprowadzanych przez prorosyjskich hakerów - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. W grudniu zaatakowana przez nich została strona polskiego Sejmu.

"Każda pomoc potrzebna na wczoraj". Szef MSZ Ukrainy apeluje m.in. o kolejne dostawy sprzętu

30.12.2022 14:00
W wywiadzie dla brukselskiego portalu informacyjnego Politico szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba powiedział, że "kiedy walczysz na wojnie, wszelka pomoc jest potrzeba na wczoraj". Zaapelował do UE o kolejne pakiety sankcji przeciwko Rosji oraz dostawy sprzętu wojskowego i uzbrojenia dla Kijowa.