Redakcja Polska

Piłowali zęby, wyrywali paznokcie. Bestialskie tortury Rosjan na Ukraińcach w Charkowie

12.01.2023 17:45
Podczas rosyjskiej okupacji najeźdźcy torturowali mieszkańców obwodu charkowskiego, spiłowując im zęby pilnikiem i wyrywając paznokcie; odnotowano też przypadki przemocy seksualnej - poinformował w czwartek komendant policji Charkowszczyzny Wołodymyr Tymoszko, cytowany przez agencję Ukrinform.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneAndrei Bortnikau/Shutterstock

- (Rosjanie) najczęściej dopuszczali się pobić i tortur z wykorzystaniem prądu elektrycznego. Używano (też) masek gazowych, ludzie byli podduszani. (...) W wyniku oględzin ciał cywilów, zabitych (w obwodzie charkowskim), stwierdzono również tortury polegające na uszkadzaniu męskich narządów płciowych - oznajmił Tymoszko.

Jak dodał, w niektórych katowniach przetrzymywane były całe rodziny, w tym osoby niepełnoletnie w wieku 14-16 lat, a najeźdźcy grozili młodym dziewczętom zgwałceniem.

Większość wschodniej i północnej części regionu charkowskiego, okupowanych od kilku miesięcy przez rosyjskie wojska, została wyzwolona w pierwszej połowie września 2022 roku w wyniku ukraińskiej kontrofensywy. Na terenach Charkowszczyzny, które były tymczasowo zajęte przez wroga, znaleziono 25 katowni i kilkaset ciał cywilów, zabitych w wyniku ostrzałów lub zamordowanych strzałami z broni palnej.

23 grudnia ubiegłego roku ukraińska Prokuratura Generalna powiadomiła, że na terenach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji odkryto dotychczas 54 katownie. Poinformowano również, że prokuratorzy badają około 5,1 tys. przypadków tortur, uszkodzenia ciała lub innego nieludzkiego traktowania, których dopuściły się wojska najeźdźcy.


PAP/dad

Leopardy dla Ukrainy. Wicekanclerz: Niemcy nie powinny stawać na drodze Polsce

12.01.2023 13:58
 - To, czy Leopardy uda się dostarczyć z Polski na Ukrainę, zależy od postawy Niemiec, które "nie powinny stawać na drodze" w tej sprawie – stwierdził w czwartek w Berlinie Robert Habeck (Zieloni), minister gospodarki i wicekanclerz.

Ukraina zwiększa zdolności obronne na granicy z Białorusią

12.01.2023 15:30
Po pogłoskach o możliwym ataku od strony Białorusi Ukraina organizuje manewry w pobliżu granicy z tym państwem. Białoruś nie stanowi obecnie bezpośredniego zagrożenia dla Ukrainy, ale Siły Zbrojne stopniowo zwiększają zdolności obronne na granicy - poinformował dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Serhij Najew. Podkreślił, że w kwestii możliwego zagrożenia ze strony Białorusi strona ukraińska jest w stałym kontakcie z partnerami zagranicznymi, szczególnie ze Stanów Zjednoczonych i Polski.

W Warszawie otwarto wystawę IPN "Gospodarka III Rzeszy"

12.01.2023 16:17
W Warszawie przed Domem Polonii otwarto wystawę wystawa plenerową Instytutu Pamięci Narodowej "Gospodarka III Rzeszy". Wystawa prezentuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej, a której najpotężniejsze firmy najmocniej rozwinęły się w czasie II wojny światowej i bezwzględnej polityki wyzysku podbitych i zniewolonych narodów.