Redakcja Polska

Najemnicy Grupy Wagnera masowo giną na wojnie. "NYT": liczba nagrobków zwiększyła się siedmiokrotnie

26.01.2023 13:00
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy siedmiokrotnie zwiększyła się liczba nagrobków na cmentarzu rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera, utworzonym w Kraju Krasnodarskim na południowym zachodzie Rosji - napisał amerykański dziennik "New York Times", powołując się na zdjęcia satelitarne i fotografie z miejsca pochówków.
NYT: liczba nagrobków na cmentarzu Grupy Wagnera wzrosła siedmiokrotnie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy
"NYT": liczba nagrobków na cmentarzu Grupy Wagnera wzrosła siedmiokrotnie w ciągu ostatnich dwóch miesięcyIGOR RUSSAK / Reuters / Forum

Analiza zdjęć satelitarnych z 24 stycznia prowadzi do wniosku, że na cmentarzu w miejscowości Molkino znajduje się ok. 170 grobów. Przynajmniej 16 nazwisk i dat urodzenia, widocznych na nagrobkach, pokrywa się z danymi obywateli Rosji skazanych za przestępstwa i figurujących w ogólnie dostępnych rejestrach. Większość spośród więźniów prawdopodobnie zginęła w ostatnich tygodniach w walkach pod Sołedarem i Bachmutem w Donbasie, na wschodzie Ukrainy - czytamy na łamach "NYT".

Jak powiadomił w rozmowie z amerykańskim dziennikiem aktywista z Krasnodaru Witalij Wotanowski, liczba pochowków w Molkinie nie oddaje rzeczywistej skali strat bojowych wagnerowców, ponieważ ciała żołnierzy z tej formacji są często poddawane kremacji.

Prokremlowscy najemnicy

Grupa Wagnera to firma powiązana z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem, odpowiedzialnym m.in. za rekrutację więźniów na wojnę z Ukrainą. Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci unijnymi sankcjami za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. O zbrodniach wagnerowców w Syrii informowała w Rosji niezależna "Nowaja Gazieta".

W inwazji na Ukrainę grupa Wagnera stanowi jeden z najważniejszych komponentów rosyjskiej armii, działając na szczególnie trudnych odcinkach frontu, m.in. w obwodzie donieckim. Oddziały wagnerowców walczące w Donbasie są złożone w dużej mierze z mężczyzn zwerbowanych w zakładach karnych.

Spośród 50 tys. skazańców, wysłanych na front przez Grupę Wagnera, na polu walki pozostało 10 tys. Reszta zginęła, jest ranna, poddała się lub zdezerterowała - oznajmiła 21 stycznia Olga Romanowa, kierująca fundacją Ruś Siedząca, która broni praw więźniów w Rosji.

Resort finansów Stanów Zjednoczonych formalnie uzna Grupę Wagnera za międzynarodową organizację przestępczą, natomiast w przyszłym tygodniu ogłosimy kolejne sankcje przeciwko tej formacji - oświadczył 20 stycznia rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Zaprezentował też zdjęcia dowodzące pozyskiwania przez wagnerowców broni z Korei Północnej.

PAP/ho

Leopardy pojadą na Ukrainę. Niemcy wyślą swoje czołgi, dają zielone światło innym krajom

25.01.2023 12:37
Niemcy zatwierdziły dostawę czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Po tygodniach nacisków ze strony Kijowa, Warszawy oraz innych sojuszników Berlin zdecydował o dostarczeniu Ukrainie 14 maszyn z zapasów Bundeswehry oraz zgodził się na to, by inne europejskie państwa wysłały czołgi niemieckiej produkcji ze swoich zasobów.

Joe Biden: Ukraina nie zaczęła tej wojny. Gdyby rosyjskie czołgi zawróciły, wojna zakończyłaby się dzisiaj

26.01.2023 09:00
Prezydent USA Joe Biden ogłosił, że USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Jak zapowiedział Biały Dom, czołgi zostaną zakupione dla Ukrainy i ich dostawa zajmie "miesiące", ale szkolenia rozpoczną się już wkrótce.

"Putin boi się porażki". Szef niezależnego rosyjskiego portalu apeluje do rodaków

26.01.2023 10:00
Szef rosyjskiego portalu niezależnego Mediazona apeluje do Rosjan, aby nie poddawali się kremlowskiej propagandzie. Siergiej Smirnow wyjaśnia, że po upadku reżimu Władimira Putina Rosja nie przestanie istnieć, ale będzie miała szansę na demokratyczne przemiany.