Redakcja Polska

Anna Fotyga dla Polskiego Radia: po zwycięstwie Ukrainy państwo rosyjskie w obecnym kształcie nie przetrwa

27.01.2023 10:22
Ukraina musi wygrać, a po jej zwycięstwie państwo rosyjskie w takim kształcie nie przetrwa - uważa europoseł Anna Fotyga, była szefowa polskiej dyplomacji.
Anna Fotyga dla Polskiego Radia: po zwycięstwie Ukrainy państwo rosyjskie w takim kształcie nie przetrwa
Anna Fotyga dla Polskiego Radia: po zwycięstwie Ukrainy państwo rosyjskie w takim kształcie nie przetrwaPAP/EPA/OLEG PETRASYUK

W rozmowie z Polskim Radiem europarlamentarzystka podkreśla, że ewentualnego demontażu Rosji nie należy się bać. - Nie należy chronić Federacji Rosyjskiej takiej, jaka jest, czy myśleć o niej, że z powodu nieznanej, ewentualnej destabilizacji należy chronić czy to reżim Putina, czy jakieś pokłosie tego reżimu, gorszą czy nawet łagodniejszą wersję imperialnego państwa rosyjskiego. Ta wygrana Ukrainy może przynieść wolność takim narodom jak czeczeński, a innym zamieszkującym tereny Federacji Rosyjskiej może przynieść znacznie większą swobodę. Są różne koncepcje, ale jeżeli miałaby to być prawdziwa federacja, to przecież narody żyjące tam cieszyłyby się znacznie, ale to znacznie większą swobodą - powiedziała Anna Fotyga.

"Europa Zachodnia nie powinna być naiwna"

Przyznała, że inne podejście w tej sprawie ma nasz region, a inne elity na Zachodzie. - Myślę, że przede wszystkim czują obawę. Europa Zachodnia nie powinna być naiwna, bo polityka "go west" zawsze przyświecała Rosji. Jest taka pamięć historyczna wśród elit Zachodu o tym, że Rosja po wojnach napoleońskich była jednak pewnym elementem stabilizacji, tak była postrzegana. Od bardzo dawna tak nie jest, a nawet wówczas ta pozorna stabilizacja była potwornym zniewoleniem dla narodów takich jak mój - powiedziała była szefowa polskiego MSZ.

W najbliższy wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli z inicjatywy Anny Fotygi europejscy konserwatyści organizują konferencję poświęconą Rosji. "Imperialna Rosja: podbój, ludobójstwo i kolonizacja. Perspektywy dezimperializacji i dekolonizacji".


IAR/dad

Centrum w Komorowie hubem pomocy dla Ukrainy. Premier: Polska kluczowa w organizowaniu wsparcia

26.01.2023 14:57
W Polsce zaczęło funkcjonować kolejne centrum przekazywania pomocy dla Ukrainy. W Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej członkowie rządu i przedstawiciele Komisji Europejskiej zainaugurowali unijny hub energetyczny.

Polskie przewodnictwo w OBWE. "Przypadło na czas najpoważniejszego kryzysu"

26.01.2023 21:23
- Wydarzenia zeszłego roku, a więc agresja Rosji na Ukrainę stanowiły największe obciążenie i największe wyzwanie dla funkcjonowania OBWE od początku jej istnienia - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau, przedstawiając informację na temat podsumowania polskiego przewodnictwa w OBWE.

Pentagon: Ukraina otrzyma nowe Abramsy. "To długoterminowe zobowiązanie"

27.01.2023 09:49
Rzecznik Pentagonu Sabrina Singh poinformowała, że Stany Zjednoczone zamierzają pozyskać dla Ukrainy nowe czołgi M1A2 Abrams. Jak dodała, jest to oznaka "długoterminowego zobowiązania" USA co do obronności Ukrainy.