Redakcja Polska

Myśliwce F-16 dla Ukrainy? "Pozytywne sygnały z Polski"

30.01.2023 17:00
Ukraina otrzymuje pozytywne sygnały z Polski na temat przekazania jej myśliwców wielozadaniowych F-16 – oświadczył w poniedziałek szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.
USA przekaże Ukrainie F-16?
USA przekaże Ukrainie F-16?A Periam Photography/Shutterstock

"Działania na rzecz uzyskania myśliwców F-16 są kontynuowane. Mamy pozytywne sygnały z Polski, która gotowa jest przekazać je nam w koordynacji z NATO" - napisał na Telegramie.

"Czołgi, myśliwce – to wspaniała ekipa, by przerobić rosyjskich wrogów na nawozy" – dodał, umieszczając przed tym zdaniem flagi Ukrainy i Polski.


Posłuchaj
00:58 12173302_1.mp3 Dostawa zachodnich samolotów bojowych jest niezbędna dla Ukrainy - podkreślają ukraińscy eksperci. Bez tych maszyn Ukraina nie obroni się m.in. przed rosyjskimi bombowcami. Kijów apeluje o dostawy przede wszystkim myśliwców F-16. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)

 

Wcześniej w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że wszelkie działania Polski dotyczące wzmocnienia siły obronnej Ukrainy uzgadniane są z partnerami w NATO. Szef rządu wraz z wicepremierem, ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem wizytował tego dnia 18. Dywizję Zmechanizowaną im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach

Morawiecki: działania uzgadniamy z partnerami z NATO

Na konferencji prasowej premier i szef MON byli pytani, czy na wzór presji polskiego rządu na arenie międzynarodowej w sprawie przekazania Ukrainie czołgów, będą podejmowane podobne działania dotyczące myśliwców F-16 i broni dalekiego zasięgu.

- Wszelkie działania o charakterze wzmocnienia siły obronnej Ukrainy uzgadniamy z naszymi partnerami w NATO, także i ściągniecie na Ukrainę Patriotów, także zorganizowanie potężnej siły czołgowej w postaci Leopardów i nowoczesnych czołgów. Wszystko to były z naszej strony naciski, ale także uzgodnienia ze Stanami Zjednoczonymi - wskazał szef rządu.


Posłuchaj
00:32 12173494_2.mp3 Premier Mateusz Morawiecki powiedzia, że wszelkie działania dotyczące wzmocnienia siły obronnej Ukrainy konsultujemy z naszymi partnerami w NATO (IAR)

 

- Podobnie jak było to kilka miesięcy temu, w kontekście MIG-ów, tak samo i jakakolwiek inna siła powietrzna będzie w uzgodnieniu z państwami NATO realizowana i ewentualnie przekazywana. Będziemy działali w pełnej koordynacji - zaznaczył Morawiecki.

IAR/PAP/dad

Polski Czerwony Krzyż niesie pomoc Ukrainie

30.01.2023 11:07
Organizacja na przestrzeni tych ponad stu lat udzieliła pomocy milionom potrzebujących. Jest zawsze tam, gdzie ludzie potrzebują pomocy. 24 lutego 2022 roku zaczął się nowy rozdział w aktywności Polskiego Czerwonego Krzyża.

Ukraińscy eksperci: samoloty bojowe niezbędne dla Ukrainy

30.01.2023 12:15
Bez tych maszyn Ukraina nie obroni się między innymi przed rosyjskimi bombowcami. Kijów apeluje o dostawy przede wszystkim myśliwców F-16.

Premier i szef MON o wspieraniu Ukrainy: wszelkie działania uzgadniamy z NATO

30.01.2023 14:57
Wszelkie działania dotyczące wzmocnienia siły obronnej Ukrainy uzgadniamy z naszymi partnerami w NATO - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. - Realnie, a nie symbolicznie, wspieramy Ukrainę - akcentował z kolei minister obrony Mariusz Błaszczak.