Redakcja Polska

Granica z obwodem kaliningradzkim będzie bezpieczniejsza. Wkrótce zacznie się budowa bariery elektronicznej

05.02.2023 13:30
Por. Straży Granicznej Anna Michalska z Komendy Głównej SG poinformowała że system elektroniczny na odcinku z obwodem kaliningradzkim będzie przebiegał na ok. 200 km granicy lądowej.
Straż graniczna: budowa bariery elektronicznej na granicy z Rosją powinna rozpocząć się w marcu
Straż graniczna: budowa bariery elektronicznej na granicy z Rosją powinna rozpocząć się w marcuFoto: РАР/ Artur Reszko

Jak podała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska, wykonawca bariery elektronicznej jest w trakcie przygotowania projektu, który będzie przekazany Straży Granicznej do akceptacji. Instalacja bariery powinna rozpocząć się w marcu tego roku - dodała. Perymetria to system czujników i kamer, dzięki któremu możliwe jest całodobowe monitorowanie granicy, niezależnie od warunków pogodowych, bez konieczności przebywania na linii granicy.

Ważny element

"Funkcjonariusze dzięki perymetrii mogą mieć ogląd granicy w komendzie Oddziału Straży Granicznej. Alerty będą wysyłane z systemów detekcyjnych, a algorytmy tych alertów będą tak skonstruowane, aby straż graniczna mogła reagować tylko na rzeczywiste próby przekroczenia granicy przez osoby, a nie przez zwierzęta" - mówiła wcześniej por. SG Anna Michalska.

Jest to jeden z systemów ochrony granicy. Straż graniczna korzysta z niego już od wielu lat. "Do tej pory używaliśmy systemów perymetrii przenośnej i doskonale się ona sprawdzała na wszystkich odcinkach granicy. Dlatego od wielu lat rekomendujemy, by tego typu zabezpieczenia powstały na tych odcinkach granicy Polski, które są granicą zewnętrzną Unii Europejskiej. To bardzo ważny element, jeśli chodzi o zabezpieczenie granicy państwowej, ale najważniejszym elementem systemu jest dobrze wyszkolony funkcjonariusz, z doświadczeniem i znający swoje zadania, i dobrze je realizujący" - wskazała wcześniej por. SG Anna Michalska.

Granica z Rosją stabilna

Straż Graniczna informuje, że granica z Rosją jest stabilna i spokojna. Jak podała PAP rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz, w ubiegłym roku odnotowano 11 przypadków nielegalnego przekroczenia granicy z Rosji do Polski. Ponadto zdarzają się przypadki wejścia na pas graniczny. To grzybiarze, którzy utracili orientację w terenie i turyści, którzy chcieli sobie zrobić zdjęcie na tle słupa granicznego.

Od początku listopada ub. roku tymczasową zaporę z concertiny na polsko-rosyjskiej granicy stawia wojsko. Konstrukcja powstaje na wniosek straży granicznej.


PAP/ho

Konfiskata środków rosyjskiego oligarchy. "Przekazanie ich na Ukrainę to formalność"

05.02.2023 08:30
Denys Masłow przewodniczący komitetu do spraw praworządności Rady Najwyższej Ukrainy zapewnił, że przekazanie skonfiskowanych w Stanach Zjednoczonych aktywów rosyjskiego oligarchy na Ukrainę to formalność.

Szefowa KE o limitach cenowych na produkty naftowe: znacznie ograniczą zasoby Putina do prowadzenia wojny

05.02.2023 09:00
Limity cenowe na produkty naftowe z Rosji jeszcze bardziej ograniczą zasoby Putina do prowadzenia wojny. To komentarz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zatwierdzonych  ostatecznie pułapów cenowych. Wstępnie uzgodnili je ambasadorowie 27 krajów członkowskich. Pułap na rosyjski diesel wyniesie 100 dolarów za baryłkę, a na olej opałowy 45 dolarów za baryłkę.

"Foreign Affairs": sankcje na Rosję są skuteczne. Trzeba cierpliwości, by ocenić ich pełne konsekwencje

05.02.2023 12:30
Władimir Miłow z Fundacji Wolna Rosja na łamach amerykańskiego magazynu "Foreign Affairs" pisze, że "rozpowszechnił się szkodliwy pogląd, że restrykcje nałożone na Moskwę nie przyniosły rezultatów. A jednak sankcje te są skuteczne. Trzeba tylko cierpliwości, by ocenić ich pełne konsekwencje". Jako przykład przytacza kilka wskaźników takich jak bezrobocie, siła rubla i PKB.