Redakcja Polska

Szefowa KE o limitach cenowych na produkty naftowe: znacznie ograniczą zasoby Putina do prowadzenia wojny

05.02.2023 09:00
Limity cenowe na produkty naftowe z Rosji jeszcze bardziej ograniczą zasoby Putina do prowadzenia wojny. To komentarz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zatwierdzonych  ostatecznie pułapów cenowych. Wstępnie uzgodnili je ambasadorowie 27 krajów członkowskich. Pułap na rosyjski diesel wyniesie 100 dolarów za baryłkę, a na olej opałowy 45 dolarów za baryłkę.
Prezydent Ukrainy apeluje o szybsze, kolejne sankcje wobec Rosji, szefowa KE mówi o 24 lutego
Prezydent Ukrainy apeluje o szybsze, kolejne sankcje wobec Rosji, szefowa KE mówi o 24 lutego PAP/Viktor Kovalchuk

„Rosja płaci wysoką cenę, ponieważ nasze sankcje niszą jej gospodarkę, cofając ją o całe pokolenie” - napisała w oświadczeniu szefowa Komisji dodając, że wraz z pułapami cenowymi na produkty naftowe presja jest jeszcze większa.

Limity cenowe, które dotyczą sprzedaży do krajów spoza Unii, wejdą w życie, wraz z embargiem, który Wspólnota wprowadza u siebie. Na wniosek Polski i krajów bałtyckich uzgodniono mechanizm dostosowujący pułapy cenowe na produkty z rosyjskiej ropy do wahań rynkowych.

Regularnie, co dwa miesiące, będzie odbywał się przegląd. Jest też 55-dniowy okres przejściowy dla statków przewożących rosyjskie produkty ropopochodne, które zostały kupione i załadowane przed wejściem w życie pułapów cenowych i które zostaną rozładowane przed 1 kwietnia.


IAR/ho


"Jestem wdzięczny za znaczące wsparcie Polski". Prezydent Zełenski odznaczył Mariusza Błaszczaka

04.02.2023 14:17
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i podkreślił jej ważną rolę jako inicjatora tzw. koalicji czołgowej. Szef państwa spotkał się w piątek w Kijowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, któremu wręczył Order Za Zasługi I Klasy.

Tysiące ochotników zgłosiło się na Ukrainie do nowych oddziałów szturmowych

04.02.2023 16:00
 Kilka tysięcy ochotników zgłosiło się w ciągu pierwszego dnia naboru do tworzonych w strukturze MSW Ukrainy oddziałów nazwanych Gwardią Szturmową - poinformowała w sobotę ukraińska Gwardia Narodowa (GN).

Wielka Brytania: ukraińskie załogi ćwiczą na Challengerach 2

04.02.2023 16:26
Ukraińskie załogi intensywnie ćwiczą na czołgach Challenger 2 w Wielkiej Brytanii. Brytyjskie ministerstwo obrony opublikowało zdjęcia z poligonu, na których widać żołnierzy uczących się manewrowania w ćwiczebnej wersji Challengera. - Czołgiści z Sił Zbrojnych Ukrainy szybko opanowali w tym tygodniu sterowanie potężnym Challengerem 2 - brzmi podpis pod zdjęciem.

Konfiskata środków rosyjskiego oligarchy. "Przekazanie ich na Ukrainę to formalność"

05.02.2023 08:30
Denys Masłow przewodniczący komitetu do spraw praworządności Rady Najwyższej Ukrainy zapewnił, że przekazanie skonfiskowanych w Stanach Zjednoczonych aktywów rosyjskiego oligarchy na Ukrainę to formalność.