Redakcja Polska

Polscy strażacy zostaną w Turcji co najmniej do czwartku

10.02.2023 15:37
Polscy strażacy zostają w Turcji co najmniej do czwartku, 16 lutego. Nadal są szanse na wydobycie żywych - poinformował w piątek komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Dotąd planowano, że akcja potrwa do poniedziałku.
Polscy strażacy zostają w Turcji do 16 lutego
Polscy strażacy zostają w Turcji do 16 lutegotwitter/@ABartkowiak_PSP

Grupa ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków i osiem wyszkolonych psów - do Turcji wyleciała w poniedziałek wieczorem. We wtorek po południu rozpoczęła poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami w tureckim mieście Besni, gdzie wskutek trzęsienia ziemi zawaliło się blisko trzydzieści domów. Dotychczas polskim strażakom udało się ocalić jedenaście osób.

Działania polskiej grupy ratowniczej miały być prowadzone do poniedziałku, 13 lutego. Komendant główny PSP poinformował jednak, że strażacy zostaną w Turcji co najmniej do czwartku, 16 lutego.

"Nadal są szanse na wydobycie żywych" - podkreślił gen. Bartkowiak.

Decyzję o przedłużeniu akcji podjęto po konsultacji komendanta i dowódcy grupy HUSAR Poland brygadiera Grzegorza Borowca z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim oraz tureckimi władzami.

Rzecznik KG PSP bryg. Karol Kierzkowski przekazał, że na miejscu działać będzie ta sama grupa ratownicza, co obecnie. Na ten moment nie ma w planach wymiany strażaków.


Posłuchaj
00:19 12194076_1.mp3 Karol Kierzkowski podkreślił, że lokalne władze poprosiły ciężką grupę poszukiwawczo-ratowniczą HUSAR o pozostanie na miejscu jeszcze przez jakiś czas (IAR)

 

Obecnie polscy strażacy w Besni próbują dotrzeć do kolejnej osoby uwięzionej pod gruzami. - W jednym z miejsc grupa rozpoznawcza usłyszała czyjąś obecność. Teraz dwie grupy ratownicze próbują dotrzeć do tej osoby. Próbujemy dokładniej zlokalizować, gdzie się znajduje i w jaki sposób do niej dotrzeć - powiedział w piątek PAP oficer łącznikowy HUSAR Poland mł. bryg. Jakub Siczek.


Posłuchaj
00:22 12194076_2.mp3 Karol Kierzkowskidodał, że dużym zaskoczeniem jest, iż po czterech dobach od trzęsienia ziemi nadal są sygnały od żywych osób, które potrzebują pomocy (IAR)

 

W poniedziałek Turcję i Syrię nawiedziły trzęsienia ziemi, powodując ogromne zniszczenia na kilkusetkilometrowym odcinku od syryjskiego miasta Hama do tureckiego Diyarbakir. Według ostatnich danych liczba ofiar śmiertelnych kataklizmu wzrosła do 20 tys. osób.


IAR/PAP/dad

NBP i Poczta Polska dołączają do obchodów Roku Kopernika

11.02.2023 14:00
Narodowy Bank Polski z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika wprowadził do obiegu monety i banknoty kolekcjonerskie z podobizną astronoma, natomiast Poczta Polska wydała z tej okazji pamiątkowy znaczek.

"Walizki z pieniędzmi i słodkie wycieczki do kurortów". Media w Holandii o skandalu wokół Sikorskiego

10.02.2023 13:52
Po raz kolejny wygląda na to, że poseł do Parlamentu Europejskiego przyjął duże sumy pieniędzy, tym razem dotyczy to Polaka Radosława Sikorskiego, informuje EenVandaag, program telewizji publicznej NPO 1. "Walizki z pieniędzmi i słodkie wycieczki do kurortów" czytamy na portalu programu, który dodaje, że sprawa polskiego europosła nakłada się na wcześniejsze podejrzenia o korupcję w PE. "Co za skorumpowany gang" – mówi Lousewies Van der Laan, szef Transparency International Nederland.

Rosyjska ofensywa w kilku obwodach. Chcą przełamać ukraińską linię obrony

10.02.2023 14:51
Rosyjskie wojska prowadzą lądowe działania ofensywne w obwodach charkowskim, ługańskim i donieckim. Rosjanie wystrzelili dziś na terytorium Ukrainy ponad 70 rakiet. Większość została strącona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Alarm bombowy na terytorium całego kraju trwał ponad 3 godziny. Głównym celem rosyjskich ataków były obiekty infrastruktury.