Redakcja Polska

Pierwsze francuskie "lekkie czołgi" AMX-10 RC w przyszłym tygodniu na Ukrainie

19.02.2023 18:02
Pierwsze francuskie opancerzone samochody rozpoznawcze AMX-10 RC nazywane lekkimi czołgami pod koniec przyszłego tygodnia zostaną dostarczone na Ukrainę. Wcześniejsze zapowiedzi potwierdził w rozmowie z dziennikiem "Le Parisien" minister obrony Francji Sebastien Lecornu.
AMX-10
AMX-10Fot.: davric, Public domain, via Wikimedia Commons

- Szkolenie ukraińskich żołnierzy dobiega końca, a dostawy pojazdów będą miały miejsce pod koniec przyszłego tygodnia - powiedział francuski minister. Odmówił podania dokładnej liczby, "aby nie przekazywać Rosji strategicznych informacji".
Dostarczenie Ukrainie AMX-10 RC zapowiedział na początku stycznia prezydent Francji Emmanuel Macron. Łącznie ma zostać przekazanych około 40 takich maszyn.

Samochody opancerzone AMX 10-RC, przypominają czołg - mają z przodu działo, poruszają się jednak na kołach i służą głównie do celów rozpoznawczych. Dysponują na tyle dużą siłą ognia, że mogą niszczyć pojazdy pancerne. Zostały użyte bojowo w trakcie francuskiej operacji pokojowej w Czadzie w latach 1983-1984. Były też wykorzystywane w operacji Pustynna Burza w Iraku w 1991 roku.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina wojna na Ukrainie

"Tagesspiegel": Europa Wschodnia, z Polską na czele, zyskuje na znaczeniu

19.02.2023 14:22
Wojna na Ukrainie stopniowo zmieniła równowagę w UE - partnerzy ze Wschodu zyskują na znaczeniu, z Polską na czele. Zwyczajowa dominacja Francji i Niemiec wydaje się maleć – pisze w podsumowaniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa portal dziennika "Tagesspiegel".

"Wymazać naród" - film o rosyjskiej zbrodni na dziedzictwie kulturowym Ukrainy

19.02.2023 17:14
Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa - dokumentu o rosyjskiej zbrodni na dziedzictwie kulturowym Ukrainy, który powinien zobaczyć każdy. Rosjanie zniszczyli lub uszkodzili 1271 tamtejszych obiektów kultury - podało w mediach społecznościowych MKiDN.