Redakcja Polska

"Wymazać naród" - film o rosyjskiej zbrodni na dziedzictwie kulturowym Ukrainy

19.02.2023 17:14
Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa - dokumentu o rosyjskiej zbrodni na dziedzictwie kulturowym Ukrainy, który powinien zobaczyć każdy. Rosjanie zniszczyli lub uszkodzili 1271 tamtejszych obiektów kultury - podało w mediach społecznościowych MKiDN.
Wymazać naród Tomasz Grzywaczewski
"Wymazać naród" Tomasz Grzywaczewskimat. promocyjne

"Według danych Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy w ciągu 11 miesięcy wojny Rosjanie zniszczyli lub uszkodzili 1271 tamtejszych obiektów kultury" - poinformował resort kultury.

"Na terytorium Ukrainy przed wojną istniało ponad 5 tys. muzeów, 65 rezerwatów historyczno-kulturalnych i ok. 170 tys. zabytków, w tym siedem obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. W ciągu dziesięciu miesięcy wojny Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy zarejestrowało ponad 800 przypadków zniszczeń dokonanych przez wojska rosyjskie na dziedzictwie kulturowym Ukrainy. Liczba ta z każdym dniem rośnie, a i tak nie obejmuje wszystkich obszarów i zniszczeń" - podał MKiDN.

Ataki na obiekty dziedzictwa kulturowego czy grabież ukraińskich zbiorów muzealnych są pogwałceniem prawa międzynarodowego. Obecnie, jak nigdy wcześniej, Ukraińcy i dziedzictwo kulturowe znajdujące się na Ukrainie potrzebuje wsparcia i pomocy całej społeczności świata. Film stanowi przekaz skierowany do organizacji i społeczności międzynarodowej, dla przedstawienia skali i bezwzględności zniszczeń, jakie są tam dokonywane.

Film "Wymazać naród"(ang."Erase the Nation") w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego to dokument pokazujący zniszczenia na dziedzictwie kulturowym Ukrainy dokonane przez wojska Federacji Rosyjskiej od 24 lutego 2022 r.

Celowa destrukcja ukraińskiego dziedzictwa

W produkcji pokazano dokonane przez rosyjskie oddziały celowe zniszczenia ukraińskich zabytków - od Lwowa, poprzez Czernichów, Iwanków, Kijów, Charków, aż po Izium i Bohorodyczne na wschodzie Ukrainy. Na dziedzictwie kultury świeckiej i sakralnej Ukrainy - od zabytków archeologicznych, aż po współczesne biblioteki i szkoły - rosyjscy agresorzy nieustannie dokonują licznych zbrodni.

Wypowiedzi ukraińskich przedstawicieli świata kultury pokazują walkę barbarzyńskiego najeźdźcy z ukraińską tożsamością i kulturą, walkę, w której ukraińscy żołnierze i cywile oddają życie.

Dokument "Wymazać naród" sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zrealizowano na zlecenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Film jest dostępny z napisami w językach: angielskim, ukraińskim, polskim, perskim i rumuńskim. Wkrótce będą także dostępne tłumaczenia w kolejnych językach.


PAP/dad

Rodzina Rodzinie – nowa inicjatywa Caritasu dotarła do Charkowa

19.02.2023 10:04
Pierwotnie prowadzona na Bliskim Wschodzie akcja wspierania rodzin z miejsc dotkniętych wojną przez rodziny z Polski dociera na Ukrainę.

Polskie wsparcie dla Ukrainy. Zdecydowana większość badanych dobrze ocenia politykę rządu

19.02.2023 11:13
80,4 proc. badanych dobrze ocenia politykę rządu na arenie międzynarodowej ws. wsparcia Ukrainy - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. 11 proc. respondentów jest przeciwnego zdania.

"Tagesspiegel": Europa Wschodnia, z Polską na czele, zyskuje na znaczeniu

19.02.2023 14:22
Wojna na Ukrainie stopniowo zmieniła równowagę w UE - partnerzy ze Wschodu zyskują na znaczeniu, z Polską na czele. Zwyczajowa dominacja Francji i Niemiec wydaje się maleć – pisze w podsumowaniu Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa portal dziennika "Tagesspiegel".