Redakcja Polska

W Brukseli powstała nieformalna ambasada demokratycznej Białorusi

02.03.2023 12:00
Na jej otwarcie w samym centrum belgijskiej stolicy przyleciała była kandydatka na prezydenta Białorusi Swiatłana Cichanouska
Audio
  • Opozycjonistka w rozmowie z Polskim Radiem podkreśliła, że dzięki temu przedstawicielstwu możliwe będzie tworzenie sieci powiązań demokratycznej Białorusi z Europą [posłuchaj]
Swiatłana  Cichanouska,  liderka białoruskiej opozycji
Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycjiPAP/Marcin Obara

Opozycjonistka w rozmowie z Polskim Radiem podkreśliła, że dzięki temu przedstawicielstwu możliwe będzie tworzenie sieci powiązań demokratycznej Białorusi z Europą. „Będziemy mogli organizować więcej spotkań na naszym terenie z dyplomatami, politykami, organizować białoruskie inicjatywy. To będzie miejsce, gdzie będą się rodzić nowe idee, gdzie będzie burza mózgów, by znaleźć sposób jak uwolnić nasz ukochany kraj z rąk uzurpatora. Więc to jest ważny, pierwszy krok. Przed nami jeszcze długa droga, ale pokonamy trudności” - powiedziała Swiatłana Cichanouska

Przez prawie dwa lata grupa europosłów, w tym także Polacy, zabiegała o stworzenie takiego miejsca w Parlamencie Europejskim, ale opory wśród części deputowanych to uniemożliwiły. W końcu rząd Flandrii zdecydował się przekazać siedzibę przedstawicielstwu białoruskiej opozycji. „Stanowi ona reprezentacje narodu, którą wspieramy” - powiedziała Polskiemu Radiu europosłanka Anna Fotyga z PiS. „Tak jak kiedyś Solidarność dostała w stanie wojennym od belgijskich związków zawodowych miejsce, w którym mogła prowadzić właściwą akcję oporu przeciwko reżimowi Jaruzelskiego i jest też tak z opozycją białoruską. Bardzo się cieszę. To stanowi też element uznania międzynarodowej społeczności dla bardzo skoordynowanej akcji oporu społeczeństwa białoruskiego” - podkreśliła była szefowa polskiej dyplomacji. 

Andrzej Halicki z PO powiedział Polskiemu Radiu, że Białorusinom należy się pełne wsparcie, bo tak jak inne narody, mają oni pełne prawo do samostanowienia. Dodał, że Zachód powinien być konsekwentny i zjednoczony w pomocy. „Bo oni sami bez nas nie dadzą sobie rady, pozostaną na długie dekady w innej sferze wpływów na długie dekady. Myśmy to samo przeżywali i mieliśmy tą pomocną dłoń. Dziś naszym obowiązkiem jest tę dłoń podać Białorusinom, Ukraińcom, Mołdawianom i wszystkim tym, którzy pragną wolności, ale też bezpiecznego, dynamicznego rozwoju” - powiedział Andrzej Halicki. 

Misją Demokratycznej Białorusi w Brukseli będzie kierował Uładzimir Astapenka, w przeszłości ambasador w kilku krajach, a od 2020 roku działający razem z białoruską demokratyczną opozycją.

IAR/ks

Szef białoruskiej partyzantki: Łukaszenko sprzedał nasz kraj Putinowi

28.02.2023 11:45
- Aleksander Łukaszenko sprzedał nasz kraj Putinowi – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" szef białoruskiej organizacji antyrządowej BYPOL i ruchu partyzanckiego Alaksandr Azarau.

Białoruś: zamalowano fresk "Cud nad Wisłą" w kościele w Sołach

28.02.2023 16:07
Z rozkazu administracji białoruskiej został zamalowany fresk "Cud nad Wisłą" w kościele w Sołach na Grodzieńszczyźnie. Powiadomił o tym portal "Głos znad Niemna".

Białoruś: władze miejscowe w Iwie przeciwko językowi polskiemu w kościołach katolickich

01.03.2023 15:34
Miejscowe władze białoruskiego miasta Iwie na Grodzieńszczyźnie chcą zakazać używania języka polskiego w świątyniach katolickich - poinformowało Euroradio.