Redakcja Polska

Caritas Polska apeluje o pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

17.03.2023 12:26
Po kataklizmie, który 6 lutego uderzył w Turcję i Syrię, Caritas Polska zebrała podczas specjalnych zbiórek dla poszkodowanych 11 milionów zł.
Audio
  • Potrzebna pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii - apeluje Caritas Polska - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii
Trzęsienie ziemi w Turcji i SyriiPAP/EPA/SEDAT SUNA

Potrzeby są nadal ogromne – w samej Syrii, w której dokładnie 12 lat temu wybuchła wojna domowa, ponad 900 tys. ludzi pozostaje bez dachu nad głową. Po przekazaniu pierwszych transz niezbędnej pomocy żywnościowej, medycznej i humanitarnej Caritas przygotowuje się do długofalowego wspierania Syryjczyków w zapewnieniu im schronienia i odbudowie ich kraju. Trzęsienie ziemi pochłonęło ponad 55 tys. ofiar śmiertelnych, a ponad 129 tys. osób zostało rannych. Większość poszkodowanych mieszka w Turcji, jednak to sytuacja Syryjczyków jest znacznie trudniejsza.

– Powoli dociera do nas ogromna skala tej tragedii – mówi Dominik Derlicki, szef misji Caritas w Syrii i Libanie. Nie jest to koniec pomocy Caritas Polska dla ofiar trzęsienia ziemi. W ciągu najbliższych miesięcy organizacja wraz z partnerskimi Caritas z innych krajów chce wesprzeć ponad 20 tysięcy Syryjczyków – dodaje Dominik Derlicki

Trzęsienie ziemi oraz wstrząsy wtórne naruszyły tysiące budynków, które grożą zawaleniem. Poszkodowani, przebywający w tymczasowych schronieniach, cierpią z powodu stanów lękowych, bezsenności, stresu pourazowego. Ponad 450 szkół w Syrii zostało uszkodzonych, a w najbardziej dotkniętych kataklizmem regionach szybko rosną ceny żywności. Caritas Polska od 2016 roku pomaga cierpiącym Syryjczykom w ramach programu Rodzina Rodzinie.

W Turcji w ramach mechanizmu szybkiego reagowania pomocowego w sieci Caritas tuż po trzęsieniu ziemi przekazano wsparcie finansowe, z którego skorzysta łącznie 5 tys. osób, wśród nich osoby starsze i rodziny z dziećmi.

IAR/ep

Trwa mobilizacja organizacji niosących pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

08.02.2023 16:41
Pierwsze dni po katastrofie są najważniejsze, ale mam  nadzieję, że świat będzie wspierał Turcję i Syrię także w najbliższych miesiącach - mówi Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Polscy strażacy o misji w Turcji. "Największa euforia pojawiła się, gdy wyciągaliśmy dwunastą osobę"

15.02.2023 09:33
- Największe emocje towarzyszyły nam przy ostatniej, dwunastej uratowanej spod gruzów osobie - powiedział dowódca polskiej strażackiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR brygadier Grzegorz Borowiec. Grupa wraca z misji po trzęsieniu ziemi w Turcji. Polska grupa strażaków, medycy oraz ratownicy górniczy mają wylądować w środę po południu na lotnisku w Warszawie.

Polskie Radio dla Ukrainy kontynuuje działania na rzecz społeczności ukraińskiej

17.03.2023 12:25
17 marca mija rok od momentu uruchomienia przez Polskie Radio specjalnej anteny w języku ukraińskim. Polskie Radio dla Ukrainy to informacyjno-publicystyczno-muzyczna stacja, która jako jedna z pierwszych w Polsce rozpoczęła emisję specjalnych serwisów informacyjnych, skierowanych do przybywającej ukraińskiej społeczności. Projekt Polskiego Radia dla Ukrainy wciąż sukcesywnie poszerza swoją ofertę programową i dostarcza rzetelnej oraz obiektywnej informacji uchodźcom z Ukrainy.