Redakcja Polska

ISW: Kreml stosuje groźby nuklearne, by odstraszyć Zachód od pomagania Ukrainie

05.04.2023 08:33
Kreml używa groźby użycia broni nuklearnej jako straszaka, by odwieść państwa Zachodu od udzielania Ukrainie pomocy wojskowej przed planowaną przez nią kontrofensywą - ocenia w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Siergiej Szojgu
Siergiej Szojgu shutterstock/ ID1974

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu uzasadnił decyzję Rosji o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi oskarżeniem NATO o intensyfikację szkoleń bojowych i działań rozpoznawczych w pobliżu granic Rosji i Białorusi, a we wtorek oskarżył Zachód o eskalację wojny na Ukrainie poprzez udzielenie Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej - ocenia think tank.

Szojgu dodał, że Białoruś posiada samoloty szturmowe z możliwością użycia broni jądrowej. Dodał, że wojskowi białoruscy rozpoczęli w poniedziałek szkolenie w Rosji w zakresie obsługi systemów Iskander, w tym użycia taktycznej broni jądrowej. Jest to jedynie pusta eskalacja gróźb nuklearnych - twierdzą analitycy ISW. Dodali jednak, że oświadczenia Szojgu nie są żadną nowością i prawdopodobnie są częścią operacji informacyjnej ukierunkowanej na zastraszanie państw Zachodu.

Retoryka rosyjskiego ministra i szantaż nuklearny zbiegają się w czasie z przystąpieniem Finlandii do NATO i nowym pakietem pomocowym USA dla Ukrainy, a ISW nadal ocenia, że ryzyko eskalacji nuklearnej pozostaje niezwykle niskie, natomiast rozmieszczenie przez Rosjan taktycznej broni jądrowej na Białorusi jest wysoce nieprawdopodobne.


PAP/dad

Kraje bałtyckie gratulują Finlandii oraz Putinowi poszerzenia granic Rosji z NATO

04.04.2023 16:00
Gratulacje dla Finów z powodu przystąpienia ich kraju do NATO płyną z państw bałtyckich. Estończycy podkreślają, że Pakt Północnoatlantycki zyskuje mocnego sojusznika, gdyż fińskie siły są bardzo dobrze przygotowane.

Zbigniew Rau o rozszerzeniu NATO: Sojusz jest równie atrakcyjny jak w chwili jego założenia

04.04.2023 16:20
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że Finlandia będzie bardzo silnym ogniwem wschodniej flanki NATO. Dodał, że Finlandia słynie z silnego lotnictwa, silnej artylerii, licznych bardzo dobrze przeszkolonych rezerw i odporność społeczna w momentach zagrożenia jest bardzo dobrze znana.