Redakcja Polska

Życzenia metropolity kijowskiego i zwierzchnika autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy na święta Wielkiej Nocy

16.04.2023 10:25
W tym roku prawosławni obchodzą święta Wielkiej Nocy tydzień po katolikach. Główna liturgia Wielkiej Nocy odbyła się w Katedrze Zaśnięcia Najświętszej Matki Bożej odzyskanego klasztoru Peczerskiego.
Audio
  • Zwracając się do wiernych metropolita Epifaniusz podkreślił, że fizyczna agresja ma moc tylko chwilową i ustępuje przed mocą Zmartychwstałego: Bracia i Siostry! Od pełnego złotych kopuł do każdego zakątka Ukrainy i na cały świat! Wszystkich pozdrawiamy z Pełnym Światła Zmartwychwstaniem Chrystusa. Wielkanoc to Święto, to znak, że siła jest chwilowa
Bp Trochanowski: słowa nadziei ze Zmartwychwstania niech popłyną do Ukrainy.
Bp Trochanowski: słowa nadziei ze Zmartwychwstania niech popłyną do Ukrainy.PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Zmartwychwstanie Chrystusa jest obietnicą zwycięstwa dobra nad złem, w orędziu do wiernych zwierzchnika autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy Epifaniusza. W tym roku prawosławni obchodzą święta Wielkiej Nocy tydzień po katolikach. Główna liturgia Wielkiej Nocy odbyła się w Katedrze Zaśnięcia Najświętszej Matki Bożej odzyskanego klasztoru Peczerskiego.

Zwracając się do wiernych metropolita Epifaniusz podkreślił, że fizyczna agresja ma moc tylko chwilową i ustępuje przed mocą Zmartychwstałego: "Bracia i Siostry! Od pełnego złotych kopuł do każdego zakątka Ukrainy i na cały świat! Wszystkich pozdrawiamy z Pełnym Światła Zmartwychwstaniem Chrystusa. Wielkanoc to Święto, to znak, że siła jest chwilowa, a Zwycięstwo Prawdy i Dobra - wieczne. Chrystus Zmartwychwstał - i pokonał śmierć. Chrystus Zmartwychwstał - dla Wszystkich nadzieja na życie wieczne."

Niech wiara w Zmartychwstałego wzmacnia obrońców niepodległej Ukrainy, zaapelował zwierzchnik autokefalicznego Prawosławnego Kościoła Ukrainy: "W te Święta Wielkanocne szczególne pozdrowienia dla obrońców Ukrainy, dla naszych zwycięskich wojowników, Pan pomaga nam wszystkim w walce o prawdę i błogosławi zwycięstwom. Bracia i Siostry! niech ta Wielkanoc wzmocni naszą wolę i niezależność. Niech inspiruje nas do odbudowy naszego kraju, do obrony naszej wolności i niepodległości, do zwycięstwa Prawdy. Zaprawdę Chrystus Zmartwychwstał!". 

"Przed Zmartwychwstaniem Chrystusa zło miało całkowitą władzę nad ludzkością, a śmierć wydawała się być ostatecznym końcem każdego ludzkiego życia. Zbawiciel pokonał śmierć, dał każdemu człowiekowi siłę i zdolność nie tylko do walki ze złem, ale i do jego pokonania. W szczególny sposób świadomość tych prawd odnawia się dla nas właśnie teraz z powodu strasznych prób, które my, naród ukraiński, przechodzimy w czasie wojny. Nasi żołnierze, nasi obrońcy, walczą z wrogiem, przelewają za nas swoją krew, oddają swoje życie. Cierpią i giną na polu walki. Nie dla siebie, ale dla dobra Ukrainy. Dla dobra swoich żon i dzieci, krewnych i przyjaciół, dla naszej wolności, dla dobra przyszłych pokoleń. Dlatego ich wysiłek ofiarnej miłości przyrównuję do Kalwarii. I dzięki temu wysiłkowi Ukraina już wygrała moralnie. Zwycięży również na polu walki. Bo prawda i pomoc Boża są z nami" - napisał w komunikacie dla mediów metropolita Epifaniusz.

IAR/ks

Wielkanoc w czasie wojny. Jak mieszkańcy Lwowa spędzają tegoroczne święta?

08.04.2023 18:33
Zbliżające się święta Wielkanocne rzymscy katolicy we Lwowie spędzą w gronie najbliższej rodziny. Wojna sprawiła, że większość miejscowych Polaków nie planuje w tym czasie odwiedzać dalszych krewnych czy przyjaciół.

Wielkanoc w Niemczech w cieniu wojny na Ukrainie

09.04.2023 12:10
Niemcy to kraj wielowyznaniowy, co znajduje swoje odzwierciedlenie w różnych tradycjach wielkanocnych w poszczególnych landach. Najwystawniej Niedzielę Wielkanocną obchodzą mieszkańcy Bawarii i Badenii-Wirtembergii. Niemieccy biskupi zaapelowali do wiernych o modlitwy i hojność dla Ukrainy.

Wielkanocne orędzie papieża Franciszka. "Boże, pomóż narodowi ukraińskiemu na drodze do pokoju"

09.04.2023 15:00
Papież Franciszek w wielkanocnym orędziu modlił się o pokój dla narodu ukraińskiego i o "światło paschalne" dla narodu rosyjskiego, a także o działania wspólnoty międzynarodowej na rzecz zakończenia wojny. Prosił też o pocieszenie dla rannych i tych, którzy stracili bliskich. Ponadto modlił się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

Życzenia prezydenta Ukrainy między innymi dla Polaków

10.04.2023 09:11
Prezydent Wołodymyr Zełenski złożył życzenia Ukraińcom obchodzącym Święta Wielkiej Nocy. Pozdrowienia skierował również do innych narodów, w tym Polaków.